Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Přenosy z OH ovlivní spotřebu elektřiny

6 2006
Praha - Přenosy sportovních utkání a závodů z olympijských her mohou znatelně zvýšit spotřebu elektřiny. Výrazně se přenosy projevily například před osmi lety při olympijských hrách v japonském Naganu v době vítězného finálového utkání českých hokejistů. Při letošních hrách však tak velké výkyvy zřejmě nebudou.

"V době nižší spotřeby o víkendu či v nočních hodinách se atraktivní sportovní přenos projeví průkazně," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přenosy z letošní turínské olympiády se na spotřebě podle Kříže mohou projevit během dne a v časech večerních špiček.

"Vzhledem k tomu, že se tento čas kryje s normálně zvýšenou spotřebou, nepůjde jednoznačně vysledovat souvislost se sportovními přenosy tak, jak tomu bylo během naganské olympiády," uvedl mluvčí.

Výraznou změnu křivky zatížení bylo možné vysledovat při hokejovém finále před osmi lety mezi českým týmem a ruskou sbornou. "Změnu ve spotřebě bylo možné znatelně dobře sledovat, protože finále připadlo na časné ranní nedělní hodiny," uvedl.

Při naganském finále vzrostlo zatížení v maximu proti plánovanému až o 600 megawattů, což představuje více než instalovaný výkon největšího uhelného bloku v České republice. Okamžité změny dosahovaly 200 MW.

"Tento výkon musel být zprovozněn o přestávkách hokejového finále během několika
sekund," uvedl Kříž.

Kvůli pomalejšímu najetí uhelných elektráren, které trvá i několik hodin, musely výkyvy odběru operativně pokrýt především vodní elektrárny. Ty mohou najet v průběhu několika vteřin či minut. Při naganském finále měla noční spotřeba tři vrcholy na začátku utkání a v přestávkách mezi nimi, kdy si lidé vařili snídani, kávu či pokrmy.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze