Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Přestal pít – a teď má zlato!

14 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Další z příběhů o napraveném hříšníkovi, který došel k odměně za své pokání. Lars Bystöl se před dvěma lety namol opilý málem utopil v ledových vlnách přístavu v Oslu. To se porval na party na lodi a spadl přes zábradlí. Skončil v nemocnici a pak na policii.

Ještě loni na jaře byl vyřazen z norského týmu za to, že popíjel večer před závodem na posvátném Hollmenkollenu. A v neděli se stal olympijským vítězem na středním můstku!

"V létě jsem si řekl, že vyhraju olympiádu. A tak jsem udělal," smál se. "A to mám ještě raději ten velký můstek, tam se líp lítá," říkal.

Oslavoval pak dlouho do noci. Ale pil jen kapučíno. A ráno už drandil na sjezdovkách v Sestriere. "Miluju lyže, jupííí!"

Běžky, sjezdovky, skočky i speciální telemarkové, odlehčené na sjíždění z kopce s volnou patou. "Už od deseti let, proto mám tak skvělé dopady," pyšní se.


Stylové přistání do telemarku, pokleku s pokrčenou nohou, mu hodně přidalo na zlatém hodnocení. Jeho strýc Arne byl sdruženář, pátý na mistrovství světa ve Falunu v roce 1993. Také Lars začínal u severské kombinace, tradiční a vážené vikingské disciplíny. Párkrát dokonce sjel na běžkách buben můstku.

Lars Bystöl

27 let, Norsko, olympijský vítěz ve skoku na středním můstku.

2x bronz z týmové soutěže na MS 2003 a 2005, mistr světa v týmech v letech (2006), 1 výhra v závodě Světového poháru (2006 Innsbruck).

Několikrát měl potíže s alkoholem. Začínal jako sdruženář, jeho strýc Arne byl v kombinaci 5. na MS 1993.
Jeho osobní trenér Pedersen už přivedl k olympijskému zlatu v roce1994 Bredesena.

Miluje lyže ve všech podobách: běžky, sjezdovky, skokanské i telemarkové.

Až na konci juniorské éry přestoupil trvale ke skokanům. O jeho talentu se vědělo, stejně jako o družné povaze. Víc času než na můstcích trávil na diskotékách.

A hádejte, zda se změnil, když se po střední škole přesunul z Lillehammeru do hlavního města.

Už na minulé olympiádě byl devátý a loni na mistrovství světa čtvrtý. Jenže po jarním alkoholovém incidentu byl za trest vyřazen do B-týmu.

Přes léto se připravoval s osobním trenérem Pedersenem, který v roce 1994 dovedl k olympijskému zlatu posledního Nora, Espena Bredesena.

A také na půl úvazku pracoval jako obchodník u jedné firmy. Což mu asi prospělo. "Musel jsem s tím už něco udělat," přiznal.

Jistě mu jako vykřičník trčel před očima příklad fenomenálního Fina Nykänena, jehož alkohol dovedl ze zlatých olympijských stupňů až za mříže.

Vítězství hned v prvním Kontinentálním poháru v srpnu doma v Lillehammeru katapultovalo Bystöla zpět mezi elitu.

Po Novém roce vyhrál na Turné v Innsbrucku a finský trenér Mika Kojonkoski řekl: "Je to jeden z nejnadanějších skokanů."

Teď se začíná řadit také mezi nejúspěšnější.

Norský skokan ny lyžích Lars Bystöl, vítěz na středním můstku, pózuje se zlatou medailí.Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze