Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident poděkoval medailistům z Atén

16 2004
Praha - Prezident republiky Václav Klaus se dnes na pražském Hradě setkal se všemi českými medailisty z olympijských her v Aténách. Poděkoval jim za vzornou reprezentaci a vyjádřil naději, že jejich úspěšná sportovní kariéra ještě bude pokračovat. Češi získali v Aténách osm medailí, olympijským vítězem se stal desetibojař Roman Šebrle.

Klaus se ve středu vrátil z několikadenní cesty po Střední Asii. "Musím ubezpečit všechny, že Šebrleho v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu znají. I to je jasný signál toho, že ten sportovní úspěch je obrovskou reprezentací," řekl na úvod setkání prezident.

"Chtěl bych vám poděkovat za skutečně vzornou reprezentaci. Prožíval jsem to s vámi, posílal jsem telegramy hned, jak to skončilo, a ta čtvrtá místa jsem oplakávat taky," poznamenal Klaus.

Medailovou sbírku Čechů totiž snížil výjimečně vysoký počet čtvrtých a pátých míst.  Prezident poznamenal, že každý kvalitní výkon a každé postoupení z kvalifikace bylo obrovským výkonem a obrovskou námahou. "Jsme si toho plně vědomi," řekl Klaus, který úvodní soutěže her sledoval přímo v Aténách.

Letošní rekordně početné družstvo 142 českých sportovců se umístilo na celkovém 42. místě podle medailí. Zlato získal jen Šebrle. Stříbro se podařilo vybojovat sportovní střelkyni Lence Hykové, Lence Šmídové v jachtingu a ve veslování párové čtyřce ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a David Kopřiva.  Bronz získala ve sportovní střelbě Kateřina Kůrková, ve výšce Jaroslav Bába, Libor Capalini v moderním pětiboji a Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek ve vodním slalomu.

Po dopolední návštěvě u prezidenta čeká úspěšné olympioniky také setkání s premiérem Stanislavem Grossem v Hrzánském paláci, kde vedení Českého olympijského výboru medailisty odmění prémiemi, které jim za cenné kovy náleží. Za zlato byl vypsán milion korun, za stříbro polovina a za bronz 300.000 korun.

Dvanáct olympioniků se pak přesune do Paláce knih Luxor na Václavském náměstí, kde se od 16:00 uskuteční autogramiáda při křtu oficiální publikace ČOV Athény 2004.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...Najdete na iDNES.cz