Bude to oslava nejlepšího z Británie. Tak nám na to, Američane, nesahej!

PŘÁTELÉ? Americký prezidentský kandidát Mitt Romney a britský premiér David Cameron se usmívají, Američan přitom vyvoval v Británii pár dnů před začátkem her menší rozruch. | foto: Reuters

27 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Největší na světe. Dechberoucí. Famózní. Oslava toho nejlepšího z Británie, její schopnosti zorganizovat už potřetí největší sportovní svátek. Tak nám na tu pýchu nesahejte, pane z Ameriky - zní z ostrovů. Před začátkem olympijských her rozzuřil Velkou Británii americký prezidentský kandidát Mitt Romney.

"Viděl jsem nějaká znepokojující znamení, podle nichž stěží předpokládat, jak dobře to dopadne," řekl americký prezidentský kandidát ve čtvrtek televizi NBC.

Úspěšný byznysmen, který před lety po korupčním skandálu "zachránil" zimní olympijské hry v Salt Lake City, už evidentně zapomněl na veškerá úskalí při jejich organizaci. Přitom je chystal pouhých pár měsíců po teroristických útocích na newyorská dvojčata a ve městě musel dokonce nechal rozestavět obrněné transportéry. 

Starostu Londýna Borise Johnsona jeho kritická slova vyhecovala k hereckému představení. "Je tady pán jménem Mitt Romney, který chce vědět, zda jsme připraveni," natahoval excentrický londýnský politik s obří dávkou ironie k pláči, když ve čtvrtek před šedesátitisícovým davem v Hyde Parku přednášel svůj předolympijský proslov. "Jsme připraveni? Ano, jsme!" křičel do mikrofonu.

Lewis: Zůstaňte doma, když nevíte, co říct

Média se přidala: Byla to politická mediální sebevražda. "Je to jisté. Británie nemá ráda Mitta Romneyho," napsal deník Telegraph. 

"Podívejte se, čeho všechno jsme dosáhli," snažil se odvést pozornost premiér David Cameron. Vždyť právě po schůzce v jeho sídle na Downing Street 10 přeladil Romney na pozitivní notu. "Očekávám úspěšné hry," řekl bývalý guvernér státu Massachussets.

Carl Lewis

Carl Lewis

Ale bylo pozdě. 

Britové, ať už je jejich postoj k olympijským hrám jakýkoliv, od sportovních fanatiků po ignoranty, se shodují: Jen se podívejte, jak jsme v době ekonomické krize byli schopni připravit olympijské hry, jak za sedm let na zelené louce vyrostl moderní olympijský park se stadionem pro 80 000 diváků, jak se jedna ze světových metropolí proměnila ve sportovní centrum planety.

Největší políček však dostal Mitt Romney z vlastních řad. "Někteří Američané by raději neměli opouštět svou zemi. Zůstaňte doma, pokud nevíte, co říct!" Tuto větu adresoval prezidentskému kandidátovi devítinásobný olympijský vítěz Carl Lewis. 

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Najdete na iDNES.cz