Přežila jsem peklo. To mi stačí Atény

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Hubená slečna s číslem 1492 šla do cíle. Měla v nohou dvacet kilometrů a nevěděla o světě. „Přežila jsem,“ vydechla. Uběhlo patnáct minut, než Barbora Dibelková poprvé promluvila. Netušila, kolikátá skončila, jaký měla čas. Nepamatovala si, co se dělo za cílovou páskou. „Bylo to na morál, otočilo mě to.“

Jedenadvacetiletá chodkyně, studentka medicíny, prošla cílem a udělala ještě tři malé krůčky. Motala se, nohy ji  neposlouchaly, byla mimo realitu. Kolem ošetřovatelé nesli dvoje nosítka s bezvládnými těly. Už by se zhroutila i Dibelková, kdyby k ní nepřistoupil pořadatel.

Sesula se pomalu na zem, lehla si, poprvé si lokla minerálky. „Mám štěstí, že je to za mnou.“ Skončila čtyřiadvacátá, čtyři minuty za vítěznou Řekyní Tsoumelekovou.

„Bylo to kruté.“ Ženy vyšly do olympijského závodu v devět ráno, v Aténách profukovalo, počasí nebylo tak vražedné. Jenže na desátém kilometru už žár rdousil. Nešlo se schovat.

Dibelková měla na hlavě čepici s látkou, která ještě překrývala krk. Po každých dvou kilometrech upila vodu z lahvičky.

Slunce, únava, dehydratace, pálící asfalt. Vytrvalostní závody Řecku jsou pro sportovcem peklem. Z ženského maratonu odstoupilo v neděli 14 závodnic, Etiopanka Gigiová už po 35 minutách zastavila, strčila si prst do krku a vyzvracela se. Nedoběhla ani maratonská královna, Angličanka Radcliffová. Také chodkyně se včera hroutily.

„Mám horkost v celém těle,“ říkala Dibelková. Mluvila trhaně, každou chvíli si sáhla za ucho, kde ji píchalo. „Nejhorší byl asfalt. Sálal a děsně pálil do nohou.“ Cítila se ve formě, zariskovala a nešla od začátku opatrně. „Chtěla jsem to zkusit. Mohlo to vyjít.“     

Autoři:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz