Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Přezouvejte rychle, radí skiatlonisté. V lyžařském dvojboji jde o sekundy

Hromadný start olympijského závodu ve skiatlonu žen na 15 kilometrů. | foto: AP

20 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Triatlonisté říkají: Depo je naše čtvrtá disciplína. Z plavání přesedají na kolo, z něj pak vyrážejí do závěrečného běhu. A při každé zastávce mohou přijít o kontakt s čelem. Běžci na lyžích sice při skiatlonu mění náčiní jen jednou, ale um v přezouvání se v bílé stopě počítá snad ještě víc než u železných mužů.

V ženském olympijském "dvojboji" ve Vancouveru závodnice přezouvaly lyže po sedmi a půl kilometrech klasické techniky, do stejné porce pak vyrazily bruslením. Muže čeká v sobotu dvakrát tolik.

"Při přechodu z jedné disciplíny na druhou většinou potíže nemívám," říkala Kamila Rajdlová, která v závodě dojela na 23. pozici. "Mám za sebou tolik let lyžování, že není problém."

Při zavedení lyžařského dvojboje do programu her v roce 1992 se jely oba závody samostatně. Později se duatlon začal jezdit v jeden den, ještě na zimních olympijských hrách 2002 v Salt Lake City následovala po úvodní části kombinace hodinová přestávka.

Prvního olympijského vítěze v tom pravém skiatlonu bez pauzy oslavoval Turín před čtyřmi lety.

Kdo neumí přezouvat, asi nikdy nevyhraje. I když vítězka pátečního závodu Marit Björgenová z Norska byla v přezouvání klasifikována až jako 21. nejrychlejší.

"Depo podle mě úplně nerozhoduje," uvažovala česká lyžařka. "Samozřejmě když jedete v balíku, tak je dobrý se s ním udržet, ale jestli ztratíte pět sekund..."

Ve Whistleru se bleskovou prací v depu předvedla Italka Follisová, klasičky za skejtové lyže vyměnila za dvaadvacet sekund. Nejpomalejší Polce Maciuszekové nadělila slušných jedenáct sekund.

"My to absolutně netrénujeme, tu přezouvačku jedu stejně maximálně jednou dvakrát za rok," vysvětlovala Rajdlová.

V depu pak strávila skoro 27 sekund. "Docela se mi to povedlo," chválila se. "Lyže si zapínáme dost často, takže se toho asi už moc vypilovat nedá."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze