Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Při olympijském veslování hořelo. Naštěstí jen chvíli

Areál veslařů sužoval nejen malý požár, ale i pořádný slejvák. | foto: Reuters

11 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Fanoušky sedící nad kanálem v Šun-i začaly štípat oči, veslaři kvůli zápachu lapali po dechu. Na olympiádě hořelo! Dva hasicí vozy musely při sobotních veslařských rozjížďkách zkrotit oheň, který se pustil do kompresorů hned vedle fanouškovských tribun. "Ten kouř pěkně smrděl," řekl český veslař Václav Chalupa.

K čemu dva stroje, skryté v nenápadné boudičce, sloužily? Jde o pomoc divákům, díky nim totiž na hladině určovala cíl zřetelná čára z vypouštěných bublin. Ale ne dlouho.

"Vlastně jsem se tomu ani moc nedivil," prohlásil Jakub Makovička, který jezdí s Chalupou dvojku bez kormidelníka. "Kompresor byl sice schovaný za moderní fasádou, ale byla to hodně stará mašina." Je to až legrační – Číňané den předtím při slavnostním zahájení ohromili svět rafinovanými technickými kousky, pekingská sportoviště vás uhranou supermoderním designem.

Jenže co naplat. Pořadatele nakonec zaskočí rozhrkaný kompresor, který nevydrží vysoké teploty.

"Že nepoužili něco novějšího? Tomu se nedivte. Tady se přece i ty obrovské travnaté plochy kolem vody stříhají ručními sekačkami," pousmál se Makovička.

Při sobotních rozjížďkách panovala šílená vedra. Voda měla 29 stupňů Celsia, ubíjející vlhký vzduch tížil na plicích. Třeba Chalupa si v takových podmínkách připadal, jako by byl v pekle a někdo mu pořád přikládal pod kotel.

A podobně hovořila i česká medailová naděje Ondřej Synek: "Něco takového jsem zažil snad jen v pražské zoo v pavilonu indonéské džungle," žertoval skifař. "Tady jste už před startem zpařený.
Úplně vás to vykolejí."

Spolu s další skifařskou favoritkou Mirkou Knapkovou se v sobotu rozhodit nenechali, oba s přehledem postoupili do dnešního čtvrtfinále.

Chalupu s Makovičkou čeká středeční semifinále. Naopak dvojskif Antošová – Vařeková a také čtyřka bez kormidelníka musí do dnešních oprav. Párová čtyřka obhajující stříbro z Atén pojede opravu v úterý.

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze