Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při zahájení olympiády zazpívá také Sting

26 2002
Působivé představení připravují pořadatelé zimní olympiády v Salt Lake City při jejím zahájení 8. února. Nejen krása a radost však provázejí hry. Ke sportovní slavnosti náleží také strach z terorismu, doping a skandál s úplatky.

Show století?
Ceremoniál při otevření a zakončení soutěží má v televizních přenosech na zeměkouli sledovat 3,5 miliardy lidí. Na seznamu umělců pro zahájení her sousedí popový muzikant Sting, country kapela The Dixie Chicks a také orchestr Utah Symphony. „Mohla by to být show, jakou uvidíte jednou za život,“ prohlásil Mitt Romney, šéf organizačního výboru.

Strach z teroru trvá
Každý se na úvodní slavnost ale netěší. Na olympijském stadionu se sejdou desetitisíce lidí, což je vhodný okamžik pro teroristický útok. Například norský biatlonista Ole Einar Björndalen zůstane v olympijské vesnici. „V září, po útoku na New York, jsem si pomyslel, že by nebylo moc chytré, abych tam pochodoval,“ řekl novinářům ve vlasti.
Podobně uvažuje Anni Friesingerová, německá rychlobruslařská hvězda: „Prostě se bojím..."

Vosk jako antrax!
Potíže s přepravou materiálu do Salt Lake City nemají jen rychlobruslaři a bobisté, kteří své nože nosí u sebe jako virtuosové své housle. Na palubě letadla může ztropit poplach i drahý práškový vosk, používaný k mazání lyží. „Je to bílý prášek a na první pohled připomíná antrax,“ řekl František Dvořák, vedoucí české olympijské mise. „Proto se musí poslat v zavazadlovém prostoru.“

Kdo donese oheň?
Zapálit olympijský oheň znamená nesmírnou čest. Zůstává tajné, kdo s pochodní udělá poslední kroky. Je jisté, že v závěrečné části štafety se objeví sourozenci Donny a Marie Osmondovi, hudební esa 70. let. Zazářili třeba hitem Love Me For a Reason, který nedávno přezpívali Boyzone.

Dávej pozor, co piješ!
Hokejový brankář Dominik Hašek byl nedávno osočován ze schizofrenie. Přitom pouze vyzýval k opatrnosti vzhledem k dopingu: „Do těla se vám zakázaná látka může dostat z léků nebo také v restauraci,“ prohlásil. „Někdo vám něco hodí do piva a máte pozitivní test.“ Minulý týden se v moči švédského beka Öhlunda našel steroid acetazolamid, který hráč užíval v medikamentu po operaci oka. Na olympiádě však smí hrát.

Hrozba kontrol zabírá. V zákulisí kolují zprávy, podle nichž horší výkony zámořských hvězd v této sezoně NHL způsobuje vysazení obvyklé „speciální výživy“.

Skandál nehasne
Viníci olympijského skandálu dál čelí hrozbě trestu. Případ „kupování hlasů“ při rozhodování o přidělení zimní olympiády Salt Lake City zůstává před americkými soudy. Tom Welch a Dave Johnson před lety podpláceli členy Mezinárodního olympijského výboru, ale soud ve státu Utah je zprostil obvinění. Federální ministerstvo spravedlnosti USA se nyní proti rozsudku odvolalo.

Autoři:


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...Najdete na iDNES.cz