Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Příběhy masek hokejových brankářů aneb když chytá Homerův soused

Takhle vypadá maska slovenského gólmana Haláka. Jak se vám líbí? | foto: daveart.com

24 2010
Ned Flanders, ten dobrotivý a pobožný chlapík, co sousedí s rodinkou Homera Simpsona, je na olympiádě. A mimochodem, je ve stejném týmu jako Juraj Jánošík či Vlado Dzurilla. Ne, nezbláznil jsem se. Ani jsem si před psaním nepřihnul.
Tohle je pravda. Tyto tři postavy si totiž nechali na své masky nakreslit slovenští brankáři Peter Budaj a Jaroslav Halák. "Oba udělali pro Slovensko hodně. A je pro mě ctí, že je mohu mít na helmě. Aspoň trošku mi připomínají domov," říká Halák, který si nechal namalovat hrdiny Jánošíka a brankáře Dzurillu.

Semjon Varlamov (jeho brankářská maska)Která maska je nejhezčí

Hlasujte v anketě

Gólmani se klaní legendám

A Budaj? Ten Flanderse nosí na masce i v NHL a Nede mu už pět let říkají i spoluhráči. To vše proto, že je věřící a navíc povahou velký dobrák, a tak si ho v Coloradu začal dobírat kustod Terry Geer, že je jako Flanders.

"Nevadí mi to, už proto, že Ned je pořád dobře naladěný." Kromě kreslené postavičky, která drží slovenský znak, má na masce ještě erb svého rodného města, Banské Bystrice. To vše zvládl za šest dní nakreslit švédský umělec David Gunnarsson a Budaj dostal helmu v polovině ledna, aby si ji "ošoupal".

Mimochodem, Gunnarsson připravil speciální olympijskou masku ještě dalším šesti brankářům včetně Čecha Ondřeje Pavelce. A i on se klaní legendám. Na helmě má portrét československého brankáře Bóži Modrého, dvojnásobného mistra světa, který byl v roce 1950 ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 15 let vězení. Na následky kriminálu pak zemřel.

Stefan Liv (jeho brankářská maska)

Stefan Liv (jeho brankářská maska)

Ondřej Pavelec (jeho brankářská maska)

Ondřej Pavelec (jeho brankářská maska)

"Četl jsem knížku o jejich partě a napadlo mě si ho tam dát jako vzpomínku. Myslím, že se maska povedla." Když MF DNES oslovila švédského kreslíře, na který z výtvorů je nejvíce pyšný, bez váhání odpověděl: "Obrovskou ctí pro mě bylo dělat masku našemu Stefanu Livovi. Na to nikdy nezapomenu."

I Švéd Liv vzdává hold hrdinům své země. A hned čtyřem naráz: lyžařům Gunde Svanovi a Thomasovi Wassbergovi, dále sjezdaři Ingemaru Stenmarkovi a rychlobruslaři Tomasu Gustafsonovi. "Okouzlili mě v dětství," říká. Kromě tří korunek má na helmě ještě žluté hvězdy, které jsou znakem klubu HV 71.

Američané, smažte nápisy

Tři korunky mají i jeho parťáci, Henrik Lundqvist a Jonas Gustavsson, kteří je ještě doplnili o symboly klubů, ve kterých chytají. Takže Lundqvist jakožto gólman New York Rangers si nechal nakreslit sochu Svobody a Gustavsson, který působí u "javorových listů" v Torontu, zase nestvůru ve tvaru listu.

Naopak Kanaďan Luongo i Američan Miller jsou ryzí vlastenci. Ten první se rozhodl pro postavičku z národního komiksu, Johnnyho Canucka, ten druhý zase pro strýčka Sama a americkou orlici. Přesto Miller před začátkem turnaje kvůli nápisu "Miller time – Milerův čas" narazil.

Roberto Luongo (jeho brankářská maska)

Roberto Luongo (jeho brankářská maska)

Ryan Miller (jeho brankářská maska)

Ryan Miller (jeho brankářská maska)

MOV přišel na to, že stejný slogan má i jeden pivovar, a tak ho Miller musel smazat. Nápis "Matt Man" už mu MOV ponechal. Patří totiž Millerovu bratrancovi, který zemřel na rakovinu. Své si s MOV užil i další Američan Jonathan Quick, jenž musel vymazat anglický nápis "Držíme palce našim vojákům".

Podle olympijských pravidel je nejen zakázána reklama, ale i demonstrace názorů. Koneckonců i vy můžete na stránkách oh.idnes.cz hlasovat, která z masek se vám nejvíce líbí. Do vedení šel hned na začátku Tomáš Vokoun, který má na helmě českého lva a moravskou a slezskou orlici.

"Takhle pěknou masku jsem nikdy neměl. Před olympiádou se mi ozval chlapík, že ho určili, aby mi nastříkal helmu. Ptal se, co bych na ní chtěl mít. Řekl jsem mu jen dvě maličkosti. Aby kolem mřížky byla bílá barva a pak něco, co koresponduje s Českem. Splnil to dokonale." Teď je na Vokounovi, aby ji pozlatil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze