Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijdou Rusky o další medaile?

26 2002
Salt Lake City - Kanadský olympijský výbor (COA) požádal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a Světovou antidopinkovou agenturu (WADA) o opětovný rozbor vzorků odebraných 15. února lyžařkám Olze Danilovové a Larise Lazutinové. Ruské běžkyně ten den zcela ovládly závod lyžařské kombinace. Oběma Ruskám bylo po závěrečném olympijském závodě na 30 kilometrů prokázáno užití darbepoetinu, podpůrné látce pro tvorbu červených krvinek. Závodnice byly okamžitě vyloučeny z her, Lazutinová musela vrátit zlato, které v závodě získala. Ostatní medaile jí ale zůstaly, stejně tak její krajance.

To se ovšem nelíbí Kanadském olympijskému výboru, který se snaží prosadit na vyšší stupně Beckie Scottovou, jež dojela v kombinaci za oběma hříšnicemi třetí. Ve finiši o bronzovou medaili tehdy porazila Češku Kateřinu Neumannovou.

"Požádali jsme MOV a WADA, aby zveřejnily úplný protokol vzorků moči a krve z 15. února obou ruských lyžařek, které skončily před Beckie Scottovou," prohlásil výkonný ředitel výboru pro sport Mark Lawry. "Obě organizace jsme vyzvali, aby vzorky znovu přezkoumaly s důrazem na substanci darbopoetin," dodal Lawry.

Spolu s Ruskami byl z užití poměrně nové nedovolené látky usvědčen Španěl Johann Mühlegg, který rovněž musel vrátit zlatou medaili, ale pouze z posledního běhu na 50 kilometrů. Lowry je přesvědčen, že vzorky byly prozkoumány nedostatečně. "Podle nás nebyl proveden úplný test na tuto substanci," tlumočil Lawry názor COA. Řekl, že výbor na obě organizace vyvíjí nátlak všemi možnými prostředky. Shodou okolností předsedá WADA Kanaďan Dick Pound.

Dopinkový skandál napsal černou tečku za devatenáctými zimními hrami. "Já jsem šťastná, že je chytili," prohlásila bez obalu Scottová, která z dějiště her odcestovala rovnou do Finska na další závod Světového poháru. Její trenér Dave Wood se těsně před odletem nechal slyšet, že "bude bojovat jako ďábel", aby pro svou svěřenkyni získal zlato.

Scottová je mezi lyžařkami známa svým odporem vůči dopinku. V minulosti několikrát prohlásila, že lyžařský sport by měl být skrznaskrz prošetřen dopinkovými komisaři a očištěn od zakázaných prostředků. "Já mohu s čistým svědomím vystoupit na pódium, pověsit si na krk medaili a říct si: 'Byla jsem úspěšná a byla jsem čistá'," řekla otevřeně Scottová. Na otázku, zda si myslí, že totéž mohly prohlásit i její ruské soupeřky, však odpověděla stručně: "No comment".

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz