Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Přinese Sudové třináctka medaili?

10 2006
Sauze d´Oulx - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Poslední trénink před sobotním olympijským závodem absolvovala česká boulařka Nikola Sudová. Pěkrát si během něj zkusila svou tajnou zbraň - salto mimo osu s vrutem "D spin X". "Ten skok vypadá docela dobře," pochvalovala si třiadvacetiletá boulařka.

"Prý jsem ze všech holek nejvýš, což je fajn. Ale pořád mi tam chybí pokrčení nohou, což je poslední fáze skoku. Snad to do zítřka vylepším. Celkově jsem docela optimistická," dodala vicemistryně světa z loňského šampionátu ve finské Ruce a kandidátka na něktorou z olympijských medailí.

Skok mimo osu zařadí na prvním ze dvou můstků. "Na tom spodním půjdu v kvalifikaci helikoptéru zánožka - roznožka. A co ve finále? To ještě nevím. Zkoušela jsem tam i salto a šlo mi obojí," libovala si věčně usměvavá závodnice.

Večer je větší show

Nerozházel jí ani fakt, že v prvních trénincích nezvládala podle svých představ výjezd po prvním skoku."Poslední dva skoky ale už byly v pohodě. Předtím jsem je nedotáčela, což se na dopadu projevilo."

V porovnání s předchozími dvěma tréninky čekal v pátek na boulařky těžší svah. "Možná díky tomu, že foukalo a v noci trošku víc mrzlo, byl svah plný ledovejch ploten. Trošku mě to zaskočilo. Ale postupem času to zase začalo měknout."

Podobná změna terénu čeká boulařky i v sobotu. Kvalifikace začíná v 15 hodin, finále, kam postoupí dvacet ze třiceti závodnic, o čtyři hodiny později. "Až zapadne sluníčko, trať zase začne tuhnout. Bude to zajímavé," uvědomuje si česká olympionička. "Ale za umělého osvětlení se mi závodí líp. Je to větší show."

Pečlivě sleduje své nejvážnější soupeřky, šest z nich má ve svém repertoáru také salto mimo osu.

"Nejlépe zvládnutý ho má Japonka Uemurová, Norka Traaová se tady zatím nemůže trefit do trati. Dobře ho umí i Američanka Vogtliová a Rakušanka Marblerová, která se ale zranila a není jisté, zda do závodu nastoupí. Skáčou ho i Američanka Bahrkeová a Ruska Serová, ovšem v hodně nízkém provedením."

Třináctka? Nejsem pověrčivá

Tréninkové skoky české boulařky zaujaly i přihlížející rozhodčí. "Oni nás obvykle jen sledují a něco si šuškají. Tentokrát Nor Skarpaas přišel za trenérem Radkem Herotem a ptal se, co chci skákat. Když slyšel, že salto mimo osu, prohlásil, že výšku mám výbornou a když to trochu položím, bude to excelentní. Jenže on má na starosti techniku jízdy, takže mi to moc nepomůže." smála se Nikola Sudová.

Poslední hodiny před závodem stráví v poklidu. "Po dnešním tréninku se půjdu vyklusat. Večer mě čeká masáž a možná relax se ségrou u kulečníku." Předstartovní nervozitu prý nepociťuje. "Zatím je to v pohodě, jsem v tréninku a nemám čas myslet na nic jiného. Ale kdo ví, večer to na mě možná trochu dolehne.

Radost jí, a hlavně její mladší sestře Šárce, mohl udělat pohled na světelnou tabuli, kterou pořadatelé vyzkoušeli fiktivními výsledky zítřejší kvalifkace. Na prvním místě Šárka Sudová, na druhém Nikola. "Kdyby to tak dopadlo, nezlobila bych se. Ale ve finále bych to ségře vrátila," smála se.

Do závodu vyrazí se startovním číslem třináct. "Ne, pověrčivá nejsem.  Hlavně jsem nechtěla startovat na konci. Bála jsem se toho, že kdybych nahoře na startu trávila delší dobu, byla bych nervózní," dodala závodnice, která skončila na posledních zimních hrách v Salt Lake City devatenáctá.

Nikola Sudová.Najdete na iDNES.czmobilní verze