Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

První Čech už proťal cílovou pásku olympijského stadionu v Londýně

PRVNÍ ČESKÝ OLYMPIONIK. Lukáš Matys, bývalý reprezentant v kvadriatlonu, dnes člen organizačního výboru her v Londýně, jako první Čech okusil cílovou rovinku olympijského stadionu. | foto: Elaine Skiltonová

3 2012
Nový olympijský stadion v Londýně prošel první zatěžkávací zkouškou. Sto osmnáct dnů před startem her se kolem něj i přímo v něm konal Běh Olympijským parkem, kterého se zúčastnilo pět tisíc závodníků. A mezi nimi i jeden Čech.

Startující byli vylosováni v národní loterii, do níž bylo přihlášeno 43 tisíc lidí. "Povolení ke startu" nakonec získalo pět tisíc šťastlivců. Stali se tak prvními závodníky, kteří proťali pomyslnou cílovou pásku připravenou pro Bolta, Radcliffevou nebo třeba českou překážkářku Hejnovou.

Mezi těmi, co od princezny Beatrice uslyšeli startovní výstřel, byl i bývalý reprezentant v kvadriatlonu Lukáš Matys. Spolu s ním a britskou aristokratkou se na start osmikilometrového závodu postavila celá řada celebrit a známých sportovců.

"Měl jsem neuvěřitelné štěstí, vylosováno bylo pouze osm lidí, kteří se směli zúčastnit," říkal Lukáš Matys, který v Londýně pracuje jako manažer jednoho z olympijských sportů a který získal své účastnické místo v loterii pro zaměstnance Olympijského organizačního výboru.

Trať závodu vedla napříč olympijským parkem, kolem nově postavených sportovišť přes olympijskou vesničku a posledních 300 metrů závodníci běželi přímo na čerstvě dostaveném olympijském stadionu. V cílové rovince je podporovalo na dvanáct tisíc diváků, kteří dostali šanci být prvním publikem a náležitě si to užívali.

"Že budu závodit, jsem zjistil teprve před měsícem, takže nebylo moc času na přípravu," vyprávěl Matys. "O výsledek ale v tomto závodě nešlo. Zážitkem k nezaplacení pro mě bylo hlavně to, že jsem jako jeden z prvních proběhl cílovou pásku olympijského stadionu."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze