Přípravy v Londýně začnou v pondělí

OH 2012, Coe - Šéf kandidatury Londýna na pořádání OH 2012 Sebastien Coe představuje britský projekt. | foto: Reuters

7 2005
Londýn - Povede Sebastien Coe organizační výbor olympijských her v Londýně 2012? Dvojnásobný olympijský vítěz prý nemusí stát v jeho čele za každou cenu. "Ale nějakým způsobem se na tom určitě budu podílet. Je to fantastická příležitost udělat všechno, o čem jsme léta snili," říká bývalý atlet.

Přípravy her by podle Coea měly začít už příští pondělí, po několika dnech oslav triumfu ve středečních olympijských volbách.

"Už v příštích sto dnech musíme splnit několik velmi vážných limitů," prohlásil Coe. Chce se vyhnout pomalému startu, který přinesl potíže Aténám. "Máme určitou výhodu, protože plánování i financování her je už vyřešeno a dokonce už začaly práce na některých sportovištích," řekl Coe.

V olympijském rozpočtu prý zbývá dotáhnout některé detaily a už příští týden by s ním Coe měl předstoupit před parlament. Zároveň by se měla rozjet národní loterie, která má výrazně přispět do rozpočtu na vlastní uspořádání her. Ten by měl podle
posledních informací BBC činit 2,375 miliardy liber.

Přípravný výbor se v příštích dnech musí přeměnit v organizační výbor her, který vstoupí do povědomí světové sportovní veřejnosti pod zkratkou LOCOG. Coe přitom naznačil, že on sám nemusí stát za každou cenu v jeho čele.

"Ale nějakým způsobem se na tom určitě budu podílet. Je to fantastická příležitost udělat všechno, o čem jsme léta snili," prohlásil někdejší slavný běžec.

Podle agentury AP má Londýn ve srovnání s Aténami v přípravách značný náskok. Podle některých odhadů už je připraveno téměř šedesát procent sportovišť, včetně tenisového areálu ve Wimbledonu. Nově postavený stadion ve Wembley má být otevřen v příštím roce.

Další dvě velké sportovní arény - aquapark a velodrom jsou naplánovány na rok 2008. V té době už prý Londýn bude mít také nové železniční spojení, díky němuž se návštěvníci her dostanou za pouhých sedm minut z centra do Olympijského parku.

Asi nejtěžší úkol čeká hostitele při výstavbě hlavního stadionu a olympijské vesnice ve čtvrti Stratford ve východním Londýně. Agentura AP připomíná, že z plochy o velikosti 202 hektarů bude třeba přestěhovat 280 firem, které zaměstnávají na
pět tisíc lidí.

Někteří vlastníci prý odchod rezolutně odmítají, ale londýnský starosta Ken Livingstone je optimistou. "Jen hrstka z nich požaduje naprosto nereálné ceny. Vláda může jejich pozemky vyvlastnit," pohrozil starosta.

Coe nemá obavy, že by pro realizaci olympijských plánů nenašel ochotné ruce a vyjádřil přesvědčení, že nadšení, které provázelo kandidaturu, Londýňanům vydrží.

Jiný člen volebního týmu, olympijský vítěz v trojskoku Jonathan Edwards, však varoval před sebeuspokojením. "Energii, která provázela přípravu na volby, si musíme udržet i teď, když už jsme hostiteli," prohlásil Edwards.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Další česká medaile na OH mládeže: šermířka Bieleszová má bronz

Šermířka Veronika Bieleszová se raduje se svým trenérem z vítězství v duelu o...

Třetí českou medaili na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires získala šermířka Veronika...Najdete na iDNES.cz