Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přípravy v Londýně začnou v pondělí

OH 2012, Coe - Šéf kandidatury Londýna na pořádání OH 2012 Sebastien Coe představuje britský projekt. | foto: Reuters

7 2005
Londýn - Povede Sebastien Coe organizační výbor olympijských her v Londýně 2012? Dvojnásobný olympijský vítěz prý nemusí stát v jeho čele za každou cenu. "Ale nějakým způsobem se na tom určitě budu podílet. Je to fantastická příležitost udělat všechno, o čem jsme léta snili," říká bývalý atlet.

Přípravy her by podle Coea měly začít už příští pondělí, po několika dnech oslav triumfu ve středečních olympijských volbách.

"Už v příštích sto dnech musíme splnit několik velmi vážných limitů," prohlásil Coe. Chce se vyhnout pomalému startu, který přinesl potíže Aténám. "Máme určitou výhodu, protože plánování i financování her je už vyřešeno a dokonce už začaly práce na některých sportovištích," řekl Coe.

V olympijském rozpočtu prý zbývá dotáhnout některé detaily a už příští týden by s ním Coe měl předstoupit před parlament. Zároveň by se měla rozjet národní loterie, která má výrazně přispět do rozpočtu na vlastní uspořádání her. Ten by měl podle
posledních informací BBC činit 2,375 miliardy liber.

Přípravný výbor se v příštích dnech musí přeměnit v organizační výbor her, který vstoupí do povědomí světové sportovní veřejnosti pod zkratkou LOCOG. Coe přitom naznačil, že on sám nemusí stát za každou cenu v jeho čele.

"Ale nějakým způsobem se na tom určitě budu podílet. Je to fantastická příležitost udělat všechno, o čem jsme léta snili," prohlásil někdejší slavný běžec.

Podle agentury AP má Londýn ve srovnání s Aténami v přípravách značný náskok. Podle některých odhadů už je připraveno téměř šedesát procent sportovišť, včetně tenisového areálu ve Wimbledonu. Nově postavený stadion ve Wembley má být otevřen v příštím roce.

Další dvě velké sportovní arény - aquapark a velodrom jsou naplánovány na rok 2008. V té době už prý Londýn bude mít také nové železniční spojení, díky němuž se návštěvníci her dostanou za pouhých sedm minut z centra do Olympijského parku.

Asi nejtěžší úkol čeká hostitele při výstavbě hlavního stadionu a olympijské vesnice ve čtvrti Stratford ve východním Londýně. Agentura AP připomíná, že z plochy o velikosti 202 hektarů bude třeba přestěhovat 280 firem, které zaměstnávají na
pět tisíc lidí.

Někteří vlastníci prý odchod rezolutně odmítají, ale londýnský starosta Ken Livingstone je optimistou. "Jen hrstka z nich požaduje naprosto nereálné ceny. Vláda může jejich pozemky vyvlastnit," pohrozil starosta.

Coe nemá obavy, že by pro realizaci olympijských plánů nenašel ochotné ruce a vyjádřil přesvědčení, že nadšení, které provázelo kandidaturu, Londýňanům vydrží.

Jiný člen volebního týmu, olympijský vítěz v trojskoku Jonathan Edwards, však varoval před sebeuspokojením. "Energii, která provázela přípravu na volby, si musíme udržet i teď, když už jsme hostiteli," prohlásil Edwards.

Autoři: ,


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz