Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přísné stráže hlídají fotbalovou vesnici

13 2000
C a n b e r r a - Nejen Sydney má olympijskou vesnici, také fotbalisté žijí za závorou, odtrženi od světa. Obrovské sídlo Park Royal v Canbeře, které pojme na tisíc lidí, připomíná nedostupný zámek, který hlídají bezpečnostní agentury s armádou.

Přes patroly se nedostanete bez zevrubné kontroly. Když třeba český autobus přijížděl včera po tréninku k hotelu, okamžitě ho zastavili vojáci. I když ho dvě hodiny předtím kontrolovali, teď to dělali znova. Každý z hráčů navíc prochází rentgenem u vchodu, který odhaluje kovové předměty v kapsách nebo batůžkách. "A bez speciální karty neprojde do hotelu ani myš," dodává Petr Fousek, šéf české fotbalové mise.

V hotelu v centru města je skoro přecpáno, už se ubytovalo osm fotbalových týmů, víc jich v jednom sídle být nemůže. Jako první přijely Němky, po nich Češi a Američané, dnešní soupeři v premiéře turnaje. "V jídelně už jsme potkali Australanky nebo záložníka Nakatu z Japonska," chlubí se hráči. Včera ráno byla společná jídelna tak našlapaná, že dvě německého hráčky snídaly u českého stolu, jinam se nevešly.

Když vyjedete výtahem do druhého patra, dáte se doleva, tak vstupujete do českého území. Ve druhém křídle patra kralují zase Číňanky. "Jen si nemyslete, že tam chodíme za holkama, jsme separé," usměje se Libor Sionko.

Pokud fotbalisté nepostoupí aspoň do semifinále, patrně nikdy nespatří tu pravou olympijskou vesnici v Sydney. Už teď však tuší, jaká pravidla tam platí: přísná, podobná jako v Canbeře. Nebo jako v Brisbane, kam se česká výprava stěhuje zítra ráno na další dva zápasy s Kuvajtem a Kamerunem.

Policistka nekompromisně kontroluje akreditace

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz