Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Pro druhé zlato si Sáblíková došla bez nervů. A zazpívala si hymnu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zlatou olympijskou medailí za vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

25 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Zkušenosti přijdou vhod i při takové činnosti, jakou je přebírání zlatých olympijských medailí. Rychlobruslařka Martina Sáblíková si pro vzácnou odměnu ve Vancouveru šla už podruhé a ceremoniál si po triumfu na pětikilometrové trati mnohem víc užila.

"Už jsem věděla, do čeho jdu, nebyla tak nervózní a mohla jsem si vyhlašování krásně užít," přiznala.

Rogge: Je to královna

Sáblíková je královnou rychlobruslení a může se stát královnou celých olympijských her. Prohlásil to prezident MOV Jacques Rogge, který osobně sledoval úspěšný boj české reprezentantky o druhé zlato. Má elegantní styl bez nějakých známek vysokého úsilí. Jede tak lehce, nenuceně, vyhrává snadno. Má tři medaile. Tomu říkám představení," vyjadřoval poklony, k nimž se Rogge příliš často neuchyluje.
(čtk)

Rozdíl mezi vyhlašováním "trojky" a "pětky" pozná na fotografiích i po letech. Podle oblečení. Minulý týden dorazila do paláce BC Place v předpisové "ceremoniální" výbavě, pro kterou je typický vzor na zádech připomínající českou vlajku. Teď si oblékla teplou zimní bundu s motivy olympijských kruhů, jakou známe ze slavnostního zahájení her.

Ke stupňům přišly všechny tři medailistky v čepicích, ale před vyhlášením si je sundaly. Sáblíková se rozhlédla do publika. Zrak se jí zastavoval na českých vlajkách, kterých bylo méně než při samotném závodě.

"V hale bylo víc diváků, kteří mi fandili, přesto jsem ráda, že se medaile předávaly tady. Působí to slavnostněji," řekla dvojnásobná olympijská šampionka. A měla k tomu ještě jeden důvod: "Bezprostředně po pětce bych vyhlašování moc neužila, byla jsem úplně vyřízená."

Od závodu do medailového ceremoniálu uplynuly čtyři hodiny, v nichž Sáblíková moc času na sebe neměla. "Stihla jsem jen dopingovou kontrolu a sprchu," podotkla.

Když jí ve Vancouveru hráli poprvé českou hymnu, dojatá Sáblíková marně přemáhala pláč. Tentokrát už nával emocí ustála. "Minule jsem byla v takové euforii, že nešlo ani zpívat hymnu. Teď jsem měla jen trochu vlhké oči, ale zpívala jsem a ceremoniál jsem si užívala," usmála se.

Po vyhlášení si drobná rychlobruslařka potěžkala medaili, ale do zákulisí nespěchala. Postavila se na kraj rampy a na velké obrazovce sledovala přenos z Whistleru.

Fanoušci při zápase Česko - Slovensko. (17. února 2010)Držte palce Martině Sáblíkové

Připojte se k ostatním příznivcům a fanděte společně. Fanoušci se scházejí na Facebooku.

Pro bronzovou medaili ze štafety si tam totiž zrovna kráčela parta českých běžců na lyžích. "Jejich závod jsem viděla v televizi. Dojeli štafetu těsně před tím, než jsem se šla rozcvičovat. Moc jsem jim to přála a fandila jsem jim."

Zlato z tříkilometrové trati a bronz z patnáctistovky měla při ceremoniálu schované ve vesnici, teď už jsou všechny medaile pohromadě. "Každá je opravdu jiná, mají na sobě jiné emblémy, ale všechny jsou moc krásné," radovala se Martina Sáblíková, která ze slavnostního vyhlášení spěchala rovnou do postele: "Chci se pořádně vyspat, jsem hodně unavená," řekla na rozloučenou.


Telegram od prezidenta České republiky

Milá Martino,

Přijměte mé srdečné blahopřání k zisku Vaší třetí medaile na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru, tentokrát opět zlaté.

Tímto úspěchem jste sama sebe, ale také Českou republiku nesmazatelně zapsala do dějin olympijských her.

Moc Vám děkuji za vynikající reprezentaci naší vlasti a po návratu z Kanady Vás zvu k setkání na Pražském hradě. 

S pozdravem

Václav KlausNajdete na iDNES.czmobilní verze