Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Pro medaili půjdeme bosky, hrozí Britové po sporu o dodavatele obuvi

PRVNÍ DUHOVÉ VÍTĚZSTVÍ. Mistr světa Mark Cavendish vyhrál třetí etapu závodu Okolo Kataru, byl to jeho první triumf v duhovém dresu a novém týmu Sky. | foto: Reuters

8 2012
Mark Cavendish si před Buckinghamským palácem dospurtuje pro cyklistické zlato, Paula Radcliffeová nenajde konkurenci v maratonu, Mo Farah zase na tartanu. Sláva, uznání. Ale pak možná i posměch. Aby se vyhnuli sporům s osobními sponzory, půjdou si asi britští sportovci pro medaili bosky.

Agenti špičkových sportovců, které sponzoruje oděvní gigant Nike, oznámili Britskému olympijskému výboru BOA, že jejich svěřenci poruší kontrakty, pokud budou nuceni nosit oficiální obuv britského týmu. Na něm jsou loga konkurenta Adidas.

Proto už zaznělo varování, že sportovci můžou na vyhlášení vítězů chodit bosí. "Nastane chaos, pokud toto pravidlo vejde v platnost," obává se jeden z agentů. "Sportovcům nevadí nosit oblečení od konkurence, ale boty jsou téměř částí jejich těla, je špatné nutit je měnit obuv."

BOA ovšem oponuje, že Adidas poskytuje nejen sportovní oblečení, ale ve smlouvě stojí i to, že olympionici musí po celou dobu her nosit obuv značky. A striktně se toto pravidlo bude vyžadovat i během medailových ceremoniálů.

Jedinou výjimkou je samotný sportovní výkon, kde se obuv klasifikuje jako technické vybavení. "Absolutně trváme na tomto nařízení," řekl v deníku The Telegraph mluvčí BOA Darryl Seibel k předpisové obuvi i na pódiu. "Ve smlouvě to není ukotveno jen tak pro nic za nic."

Cyklista Cavendish, velká naděje na premiérovou zlatou medaili pro pořadatelskou zemi, jehož silniční závod je na programu hned první den her, bude jedním z těch, kteří budou muset zvážit loajalitu ke svému dlouholetému partnerovi a způsob, jak vyhovět olympijským nařízením.

Agenti se navíc obávají, že by sportovce spory o takovou nicotnost mohly rozptylovat při soustředění na výkon. A to by se při veledůležitosti "domácí" olympiády nemělo připustit. "Není to právě vhodný čas na to, vyjít s takovými předpisy a příkazy," myslí si.

Britský olympijský výbor se hájí tím, že mu z Olympijské charty vyplývá právo předepsat reprezentantům oblečení a uniformy, které mají nosit, a vybavení, jaké mají používat.

Sportovci zařazení do olympijského výběru musí podepsat dohodu, ve které mimo jiné stojí: "Souhlasíte, že budete užívat sadu olympijského oblečení poskytovaného a schváleného výborem nebo dodavateli výboru, že ho budete nosit neustále, pokud budete na olympijských sportovištích".

"To je standardní součást dohody," připomněl mluvčí výboru. "A v platnosti je minimálně od roku 2004. Není to tedy žádná novinka. I další olympijské výbory na celém světě mají podobný požadavek."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze