Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Problém pražské kandidatury? Malá sebedůvěra

4 2006
Praha - Byl basketbalovým olympionikem, vystudoval ekonomii. Dnes je Jiří Zedníček místopředsedou Českého olympijského výboru. Před sedmi lety právě on jako první vyslovil: Usilujme o pořádání olympijských her. "Tehdy se mi smáli i na výkonném výboru ČOV. Pak jsem je postupně začal přesvědčovat," říká.

Infografika: Kde by se měly v Praze OH konat

Když hovoří o pražské kandidatuře, vidí před sebou proměnu Barcelony. "Chátrala, ale hry jí daly úžasný impulz. Od přístavu na sever byla jen stará skladiště a rozpadající se doky. A dnes tam mají kilometry společensky neuvěřitelně živého prostoru. Navíc vyřešili dopravní krize."

Nemůže tušit, zda se dočká chvíle, kdy olympijský oheň vzplane také nad Prahou. "Chceme pro to vytvořit ty nejlepší předpoklady. Ale je to úkol, který jedna generace začne a možná až ta další dokončí."

Počítáte s tím, že uspějete třeba až napočtvrté?
Ano. Nenecháme se odradit případným neúspěchem. I kdybychom se neprosadili s rokem 2020, chceme se pokoušet dál. Pokud bude mít magistrát zájem.

A také lidé, ne? Jste pro olympijské referendum?
O něm rozhodnou politici. Jsem pro – pokud však bude možné pravdivě a intenzivně lidi informovat. Zatím mezi nimi koluje jen spousta polopravd.

Získat nadpoloviční podporu pro hry může být na jaře velmi obtížné.
Já si to nemyslím. Víte proč? Indikátorem jsou pro mě informace o přípravách libereckého mistrovství světa v lyžování 2009. Hledali dobrovolníky, nijak zvlášť o tom neinformovali, navíc jde jen o jeden malý region. Přesto se jim hned přihlásilo 1800 dobrovolníků. Což je dobrý signál.

Čísla kolem her v Praze

Otázky a odpovědi o olympiádě

1. Kolik by olympiáda v Praze stála? Podle studie poradenské a auditorské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) 132–136 miliard korun. Rozpočet her v Pekingu 2008 je v přepočtu 960 miliard korun.

2. Kolik by stála příprava pražské kandidatury? 510 milionů korun.

3. Kdo to vše zaplatí?
Jistým výnosem za hry je příspěvek 30 miliard korun od Mezinárodního olympijského výboru. Prodej televizních práv vynese 19 miliard. Výnosy z budoucího prodeje olympijských staveb – 25 miliard. Sponzoři – až 12 miliard. Prodej vstupenek –- 4,5 miliardy. Prodej suvenýrů a loterie – 6 miliard. Zbylých téměř 40 miliard by musel investovat stát a Praha. Podle analýz z minulých olympiád se však každé tři investované koruny zhodnotily při hrách na čtyři.

4. Jak velký by měl být olympijský stadion?
Podle studie PwC pro 60 tisíc diváků.
Takový je minimální požadavek MOV. Byl by to však nejmenší olympijský stadion od roku 1952. Konečná kapacita ještě bude předmětem jednání.

5. Kolik diváků by pojal hlavní olympijský areál v Letňanech?
Přes 100 tisíc. Kromě hlavního stadionu jsou tu plánovány další 4 haly, které pojmou více než 40 tisíc diváků.

6. Která další plánovaná sportoviště by byla největší?
Národní fotbalový stadion pro 50 tisíc diváků, plavecký areál v Maninách, volejbalová hala v Letňanech a areál pro plážový volejbal na Letné pro 12 tisíc diváků. (

Kolik byste jich potřebovali na olympiádu? Peking hovoří o 120 tisících.
Peking bude mít všeho nejvíc. V Sydney jich stačilo 45 tisíc.

Jste optimista v tom, že kandidatura Prahy na magistrátu projde?
Jistě.

Nejprve by šlo o kandidaturu na rok 2016. Přestože vítězství v boji o tyto hry je prakticky nemožné.
Ale to neznamená, že náš pokus bude poloviční. Dostat hry pro rok 2020 je však méně komplikované. Veškerá vyjádření, co jsme dostali na MOV (mezinárodní olympijský výbor) i od zahraničních olympijských výborů, jsou pozitivní. Nikdo neřekl: Olympiáda v Praze je nesmysl. To jsem slyšel jen v Česku.

Od koho? Co vás nejvíc naštvalo?
Když někdo tvrdil opakovaně nesmysly, přestože jsme mu vysvětlili, že je to jinak. Třeba jistý televizní moderátor, kterému jsme ukázali dopis od jachtařské federace, že Lipno umožňuje uspořádání olympijské jachtařské regaty. Přesto druhý den do novin napsal, že se nemůžeme ucházet o olympiádu kvůli jachtingu. To mě nadzvedlo.

Srdce her má být v Letňanech, ale další sportoviště i v centru. Neobáváte se, že se Praha neprodyšně ucpe?
A čím?

Přece auty.
Tam by byla auta? V Sydney snad v centru byla? Návštěvníci by jezdili jen veřejnou dopravou, stejně jako na jiných hrách. Pouze pro olympijskou rodinu by byly vyhrazené pruhy. Podívejte se, Praha musí zvládnout denně v ranní špičce dopravu asi milionu lidí do zaměstnání. Olympijská doprava zdaleka tak koncentrovaná není. Je rozložená do celého dne i na větší plochu.

Jenže ten milion Pražanů putujících do zaměstnání tu zůstane.
Ne tak docela. Hry se konají v létě a během nich vždy řada lidí odjíždí z města nebo si berou dovolenou, aby olympiádu také viděli.

Přesto je určitě doprava Achillovou patou her v Praze.
Vyřešení dopravy ve městě, to je pro Prahu podmínka života, ne podmínka pro olympiádu. Musíme to vidět v obráceném gardu. Praha musí mít dopravu dořešenou předtím, než sem přijde olympiáda. Stejně jako tu do té doby vyrostou další hotely. I požadovanou ubytovací kapacitu pro hry zajistíme.

Kritické hlasy namítají: Hry zadluží celou zemi, vždyť i v Řecku byly prodělečné.
Pozor, Řekové oficiálně vykazují ze své olympiády zisk 190 milionů dolarů. Otázka je, co počítáte do nákladů. Nové letiště, linky metra a městské okruhy, co v Aténách vyrostly? Olympiáda z nich sňala vizitku města s vyhlášenými dopravními problémy. I to musíte mít na mysli. Do 134 miliard korun, které byly vyčísleny na pražské hry, spadá například výstavba olympijské vesnice, která bude potom dál sloužit jako koleje nebo byty. Přece ji neodepíšeme po osmnácti dnech olympiády, když odpisová lhůta pro nemovitosti je v Česku třicet let.

Co je tedy podle vás největším problémem pražské kandidatury?
My sami. Malá sebedůvěra národa. Odvaha. Slušnost. Pracovitost. Ne, nejsme líní. Ale neumíme naši pracovitost soustředit do určitého směru. Dlouho zdůrazňuji, že olympiáda není jen účetní operací, i když přehlížet finanční stránku by bylo hloupé. Ale musíte vidět i její obrovský přínos pro společnost, životy lidí, prezentaci země ve světě. My Češi se někdy cítíme tak trochu pupkem světa a tváříme se, že nepotřebujeme, aby se o nás zbývající svět dozvěděl. Jenže on o nás zase tolik neví. Možná tak někde u Frankfurtu. Ale na jihu Itálie už míň a v Americe nebo Africe už vůbec ne. To by hry změnily.

Louka v Letňanech. Tady má být srdce olympiády

Klidné nedělní odpoledne u bran letňanského výstaviště. Ani kolem velkých hald hlíny, kde vzniká budoucí stanice metra Letňany, není rušno. Tabule hlásá: "Dokončení stavby – rok 2008."

A v roce 2016, nebo spíše 2020, by tady mohly být olympijské hry! "Plastové meandry od metra by naváděly diváky přímo k olympijskému stadionu. Stejně jako na hrách v Sydney," povídá Jiří Zedníček, místopředseda ČOV.

Studie, zpracovaná pro magistrát, umístila srdce pražské olympiády právě do Letňan. "Využívá rozvojový potenciál této části města," říká Markéta Němcová z AMI Communications, která zajišťuje propagaci projektu Praha olympijská.

Zatím obklopují staveniště metra jen louky a zoraná pole. Hliněná cesta plná děr vede odtud až do Kbel a odděluje prostor pro olympiádu od travnatého letňanského letiště.

A pozor, to je od roku 2005 národní přírodní památkou, navíc pod ochranou Evropské unie. Žije tu totiž největší česká kolonie sysla domácího, který je v zemi na vymření.Česká konsolidační agentura sice vlastní na 76hektarový pozemek zástavní právo, ale o vystěhování sysla usilovala marně.

Co by si asi drobní hlodavci počali v sousedství her? Cedule varuje Pražany: "Psi zde nesmí volně pobíhat, aby nevyhrabávali syslí nory."

Lukáš ze státní správy (příjmení nechce prozradit) tu právě svého psa venčí. "Nejsem pro olympiádu v Praze," oznamuje.  "Investice by byly strašně velké a zůstaly by po ní nevyužité objekty. Ale nemohu o tom hovořit zcela objektivně.
Nemám přehled, musel bych si něco přečíst."

Po cestě projíždí osamocený cyklista, na louce jogguje důchodce Vladimír Percl. "Když nebude olympiáda tady na letišti, podporovat ji budu. Klidně i v referendu," ujišťuje. "Ale nejspíš je to jen zbožná utopie."

Rehabilitační pracovnice Jana Drozdová na chodníku u výstaviště prohlašuje: "Ten nápad s olympiádou se mi vůbec nelíbí. Přišli bychom tu o klid. Už by nebylo kam jít na procházku."

Jenže silnice dálničního typu tak jako tak spojí Letňany s Ruzyní, rozšiřovat se bude i výstaviště. V jeho blízkosti má vyrůst přírodní amfiteátr, jenž pojme 30 tisíc diváků. Pro potřeby her by ho rozšířili na hlavní olympijský stadion pro 60 tisíc diváků. Po hrách se opět "zmenší" na amfiteátr.

Z rozebrané části tribun vzniknou dvě výstavní haly. Taková je vize, jakou předestřel magistrátu architektonický ateliér ADNS. Opodál, v letňanském nákupním centru, panuje již nyní takřka "olympijský" ruch a hluk.

"Olympiáda? To má být tady?" diví se prodavačka. "Jako by tu už teď nebyl dost velký blázinec. Ale co, mně je to šumák. My o tom stejně nerozhodneme." Osvěta mezi lidmi bude zjevně zapotřebí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze