Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Požár ve vesnici či záplava vajec. V Koreji je živo i před olympiádou

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2018
Slavnostní zahájení olympiády v Pchjongčchangu je na programu v pátek, přesto se už pořadatelé museli potýkat s bizarními, ale i méně úsměvnými situacemi. Poblíž olympijské vesnice hořelo, řeší se i střevní infekce. Norská výprava se zase musí vypořádat s nečekaně objemnou zásobou vajec.

Menší požár v blízkosti ubytovací části olympijské vesnice v Kangnungu vyvolal mírné pozdvižení. Oheň v rozestavěném bytovém domě, který aktivoval bezpečnostní systém varování rozesílaných na mobilní telefony, se ale podařilo rychle dostat pod kontrolu. O tom, zda byl při požáru někdo zraněn, místní úřady neinformovaly.

Fotogalerie

Pořadatelé se také musejí vypořádat s mrazivým počasím, které ovlivní páteční slavnostní ceremoniál. Ten proto potrvá jen dvě hodiny, připravena bude řada opatření na zahřátí sportovců i diváků. Při zkouškách totiž padaly teploty až pod minus 20 stupňů Celsia. Předpověď počasí sice slibuje mírnější mráz, přesto se diváci musejí připravit na chlad a vítr.

Na stadionu budou zástěny proti větru, pro diváky je připraveno osmnáct vyhřívaných stanů a 40 ohřívačů. Ve vytápěném stanu budou moci trávit čas i sportovci. Každý divák navíc dostane balíček na zahřátí, ve kterém bude pláštěnka, deka, čepice, hřejivé polštářky na ruce i nohy a hřejivá podložka, na kterou si budou moci sednout. Ceremoniál startuje v pátek ve 12 hodin SEČ.

Počet nakažených střevní infekcí se rozrostl

Organizátoři rovněž potvrdili dalších 42 nakažených střevní infekcí. Počet pacientů s příznaky norovirové infekce tak podle organizačního výboru stoupl už na 128, sportovci zatím mezi nemocnými nejsou.

Mezi nakaženými jsou vedle bezpečnostních pracovníků, mezi kterými se virus objevil jako první, i lidé pracující pro organizační výbor, personál z jednotlivých sportovišť i zaměstnanci jídelny. Norovirová infekce se projevuje mimo jiné zvracením, průjmy a křečemi v břiše.

Program ZOH

Den po dni.

Pořadatelé her se snaží, aby se infekce nerozšířila mezi olympioniky. Po úterním oznámení prvních pozitivních testů bylo izolováno zhruba 1 200 lidí, místo nich na bezpečnost dohlíží 900 povolaných vojáků. Rozbory odebraných vzorků stále pokračují, lze tedy očekávat, že počet potvrzených případů dál poroste.

Vaječná „nehoda“

Zkoušku trávicí soustavy ovšem zřejmě zažijí norští sportovci. Drobná chyba v překladu zavinila, že je norská výprava na olympijských hrách zavalena vejci. Kuchaři skandinávského týmu chtěli objednat s pomocí translatoru internetového vyhledávače 1 500 vajec, nakonec jich ale dostali 15 000. To vše pro 109 sportovců.

„Bylo to naprosté překvapení, když nám vajíčka přivezli. Vůbec to nebralo konce,“ řekl listu Aftenposten kuchař Stale Johansen. Naštěstí se Norům nakonec podařilo vyjednat, že mohou nadbytečná vejce vrátit. I tak ale kuchaři plánují pro členy výpravy vajíčka ve všech podobách.

„Budou omelety, vejce natvrdo, smažená i míchaná vajíčka s uzeným lososem,“ prozradil Johansen se spikleneckým mrknutím. Podle koreanistů mohlo problémy při překladu způsobit komplikované počítání v korejštině, která používá pro různé účely dva rozdílné systémy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze