Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy před Turínem? Výška a doprava

28 2005
Praha - Pět sportovkyň a jeden funkcionář bude mít příjemnou úlohu - vedení Českého olympijského výboru je nominovalo do "Komise oblečení", která bude asistovat při výběru oblečení pro české závodníky pro zimní olympijské hry v Turínu 2006. Kéž by však oblečení bylo jediným problémem funkcionářů ČOV...

Zatímco běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, sjezdařka Šárka Záhrobská, krasobruslařka Kateřina Beránková, biatlonistka Lenka Faltusová, rychlobruslařka Marcela Hrůzová a generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban budou vybírat oblečení, vedení Českého olympijského výboru bude louskat oříšky. A že jich není málo. Co je trápí?

Nadmořská výška. Hlavní centrum her, Turín leží na nížině (239 m nad mořem), dalších šest je roztroušeno v okolních horách. Sjezdovky v Sestriere jsou položeny ve výšce 2030 m nad mořem, biatlonisté budou ve středisku Cesana San Sicario závodit ve výšce 1614 m, areál pro klasické lyžování a skokanské můstky vyrostly v Pragelatu ve výšce 1528 m nad mořem.

Sportovci se musí připravit na jediné: střídání nadmořských výšek. "Start mužského sjezdu je ve výšce 3100 m, ženského ve výšce 2800 m. My spíme v nadmořské výšce 2000 metrů. Je to pro nás ideální?" ptal se na semináři na téma "Zimní olympijské hry v Turínu 2006" Petr Záhrobský, otec  a trenér bronzové medailistky z mistrovství světa ve slalomu Šárky Záhrobské. "Je to optimální, pokud nepřijedete na start a nebudete tam stát šest nebo osm hodin," dostalo se mu odpovědi od lékaře Igora Hermanna, specialisty na "horskou medicínu".

TURÍNSKÁ DATA

- 15. ledna 2006: poslední den pro plnění nominačních kritérií ČOV
- 19. ledna 2006: nominační zasedání pléna ČOV
- 31. ledna 2006: otevření  všech tří olympijských vesnic
- 10. - 26. února: termín Her 20. zimní olympiády

V přípravě se nic nesmí zanedbat - ani způsob adaptace na vyšší nadmořskou výšku, ochrana proti zvýšenému UV záření nebo prevence před chřipkovou epidemií. "Sportovci by z předolympijské přípravy už neměli zajíždět domů kvůli riziku virózy," snažil se při skladbě soustředění inspirovat trenéry lékař běžců na lyžích Martin Koldovský.

Zdravotní zabezpečení výpravy, která by měla mít 166 členů (z toho 83 sportovců), bude v Turínu mimořádně důležité. Mezinárodní olympijský výbor však výrazně omezuje počet doprovodu, kvóty jsou určeny vzhledem k počtu aktivních sportovců. Co to v praxi znamená?

Že při momentálně odhadovaném počtu 83 českých sportovců v Turíně mají skokané na lyžích - dle předběžných plánů - na pět závodníků k dispozici tři členy doprovodu. A sdruženáři pouze dva... "To asi zřejmě pojedeme bez servismana," povzdechl si reprezentační trenér severské kombinace Libor Foltman.

TURÍNSKÁ ČÍSLA

- 7 sportů (dle mezinárodního rozdělení) tvoří program Her
- 84 sad medailí v 15 disciplínách rozdají v Turínu
- 85 národních olympijských výborů by se mělo představit v Turínu
- 650 rozhodčích bude rozhodovat zápolení v Turínu
- 800 soutěžních dopingových testů bude provedeno na ZOH 2006 (plus dalších až 350 mimosoutěžních)
- 2500 aktivních sportovců  čekají v Turínu 2006
- 1600 je počet členů organizačního výboru TOROC
- 20 000 dobrovolníků bude pomáhat na Hrách v Turínu 2006

V jakém počtu do Turína výprava odjede, se bude řešit za několik dnů - na 9. a 10. května má totiž vedení Českého olympijského výboru naplánováno schůzky se zástupci všech sedmi sportů, které jsou v programu ZOH.

Poslechnou si od nich ještě jednu otázku: Jak to bude s dopravou. Turínské hry už totiž dostaly přívlastek Hry dlouhých vzdáleností. Aby ne, když z Turína do Sestriere je to 104 km , jejichž zvládnutí trvá vzhledem k profilu terénu dvě hodiny...

"Zvlášť v horských oblastech bude doprava kritická," netajil sportovní ředitel Jan Hrdina. "Bude tam poněkud těsno," podotkl k tamním horským stezkám. I proto chtějí sportovci bydlet co nejblíž sportovištím. "Potřebují regeneraci, nemají čas na dlouhé štreky," podotkl Záhrobský.

Náročnému cestování se však ti nejúspěšnější sportovci pravděpodobně nevyhnou. Pokud jejich závody skončí do 15.30 hod, uskuteční se medailové ceremoniály téhož dne večer na Piazza Castello v Turínu. Představa, že jet dvě hodiny autem na slavnostní ceremoniál a pak zpátky je poněkud scestný, zatím na italské organizátory neplatí...Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz