Proč fotbalová rozhodčí neustále balí kufry

17 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dagmar Damková rozbaluje, zabaluje, stěhuje se z pokoje na pokoj, už dvakrát letěla do Soluně. "Ani si nepřendávám věci do poliček, vybírám je rovnou v kufru," směje se fotbalová rozhodčí. Až na konci víkendu se zastavila a na olympiádě se zašla podívat na fotbal.

"Chtěla jsem tenis nebo plavání, ale to víte, profesionální deformace." Právě ona se stala prvním českým zástupcem na hrách, už minulý týden byla čtvrtou rozhodčí při zápase ženského turnaje, v sobotu stála v půlkruhu s píšťalkou. Dočkala se.

"Byl to docela nářez, ty holky se mydlily." Pískala zápas Brazílie versus USA. Ty týmy se nesnášejí. "Po pěti minutách jsem měla jasno: strkání, simulování, prostě herečky."

Jako by se ani nehrál ženský fotbal. "Řezaly se jako chlapi." Před přestávkou nařídila penaltu proti Brazilkám a legendární střelkyně Mia Hammová ji proměnila.

"Před zápasem jsem si říkala: Jestli zapískáš pětku, musí to být milionové." A bylo.

Když se Damková vrátila ze Soluně, čekaly ji pochvaly. A taky sklenička likéru. "Holky zrovna otevřely lahvinku," říkala. Bydlí v hotelu daleko od sportovců, do centra Atén to má metrem 45 minut, zato na letišti je za minutu.

Fotbalový turnaj není zrovna středem olympiády, přesto si ho Damková užívá. „Je to vrchol mé kariéry.“ V Česku píská mužskou ligu. Těšila se na slavnostní zahájení, ale musela letět do Soluně. Podruhé. Tentokrát vynechala výlet centrem, zato se prospala a napsala třináct pohledů.

Když vyvedla hráčky z tunelu, uviděla v hledišti vlajku Viktorie Plzeň. Odtud Damková pochází. "Po zápase jsem těm lidem zamávala, bylo to překvápko." Pak se vrátila do Atén a zjistila, že si irská spolubydlící zvrtla kotník.

Co Damková dělá, když nepíská? Od osmi do jedenácti trénuje. Nejdřív 90 minut technická sekce. Ženy nacvičují, jak se chovat na hřišti. Asistenti běhají s praporkem, hlavní s píšťalou a kartami v kapse. Některé rozhodčí se promění v hráčky, padají a faulují. "Trochu komedie."

Pak je na řadě fyzička. "Má nás na starosti stejný trenér, který cepuje chlapy na mistrovství Evropy." Ve středu ráno by se měla dozvědět, zůstaneli na turnaji i pro vyřazovací boje. "Můj sen? Zůstat tu co nejdéle." Finále se hraje 26. srpna.

Nekompromisní. Rozhodčí Dagmar Damková odmítá odmlouvání a chystá si žlutou kartu.

Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz