Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Proč král ledu Lysacek jezdí na Domažlicko

NEČEKANÝ VÍTĚZ. Americký krasobruslař Evan Lysacek při volné jízdě. | foto: AP

22 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Psal se rok 2003. Evan Lysacek startoval v 17 letech na juniorském mistrovství světa v Ostravě, zajel za příbuznými na Domažlicko a náramně si své dny v Česku užíval. I přesto, že na šampionátu prohrál s Rusem Šubinem.

O sedm let později Šubina nikdo nezná. Naopak Evan Lysacek, syn českého otce a americké matky, usedá v největším sále pro tiskové konference ve Vancouveru a 12 hodin poté, co se stal olympijským vítězem, odpovídá na otázku: "Jaké je to probudit se se zlatou medailí?" "Nevím, já ještě nešel spát."

Je prvním Američanem po 22 letech, jenž na olympiádě vyhrál krasobruslařskou soutěž mužů. "Ale neprávem, bez čtverného skoku," hřímá Jevgenij Pljuščenko.

Jeho manželka Jana Rudkovská označuje verdikt rozhodčích za hrubou chybu a žádá ruskou vládu, aby razantněji ochránila zájmy ruských sportovců. Premiér Vladimir Putin zase zasílá svému příteli telegram: "Toto stříbro má hodnotu zlata." Jako by se na led vrátila studená válka.

Lysacek reaguje s grácií: "Jevgenije jsem léta obdivoval. Jsem zklamaný, že můj vzor na mě útočí v jednom z nejkrásnějších okamžiků mého života. Ale dejme mu právo k pochybnostem a pogratulujme mu k jeho třetí olympijské medaili."

O tom, že na rozdíl od Rusa čtverný toeloop nezařadí, se rozhodl po pádu na mistrovství USA. "Pak jsem se uklidnil," říká. Čistou jízdou s osmi trojitými skoky a obtížnými kombinacemi se po předlouhé době stal americkým olympijským vítězem z "hlavního proudu".

Časté byly jeho spory se zženštilým krajanem Johnny Weirem, kterého parodovali i ve filmu Ledové ostří a o jehož kostýmech časopis PopEater psal: "Jsou kostýmy dobré, zlé a ty Weirovy."

Právě Weir nařkl Lysacka: "Nechce bruslit na krásnou hudbu a nosit hezké kostýmy. Ať jde radši závodit na kolečkových bruslích." Na to slavná Michelle Kwanová reagovala: "Evan je chlap, jiní ne."

Na ruce nosí Lysacek dva prsteny – jeden od fanoušků, druhý od expřítelkyně, ledové tanečnice Tanith Belbinové ("Vím, měl bych ho sundat, ale..."). Podle časopisu New York Magazine má herecké sklony a obléká se jako metrosexuál.

Matce Tanye, která ho v osmi letech přihlásila na krasobruslení, říkal: "Radši bych hrál hokej. Nechci, aby lidi říkali, že dělám ženský sport." Jenže ho bavilo skákat.

Dnes v roli obletovaného hrdiny tvrdí: "Krasobruslení není sport pro svalnatce. Ale líbí se mi, že je soubojem muže proti muži, při němž se můžete spolehnout jen na sebe."

Zhrzený Pljuščenko by nejspíš dodal: A taky na rozhodčí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze