Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Proč krasobruslař Verner selhal? Úspěchy zabíjí vlastní hlavou

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

18 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stačil jediný skok a v desetině vteřiny se zhroutilo vše, k čemu Tomáš Verner čtyři roky směřoval. Jeho vysněnou ledovou katedrálu pohltilo zemětřesení. Selhal v kritický okamžik. Nikoliv poprvé.

Proč? "Protože je Tomáš na krasobruslení moc chytrý," říká trenérka Vlasta Kopřivová. Verner, syn primáře a výborný student, zabíjí možné úspěchy vlastní hlavou.

Tak moc toužil po olympijské medaili, tak moc trénoval, dvakrát víc než jindy. Vstával v Oberstdorfu ve dvě v noci, aby přivykl vancouverskému času. "Jenže příliš ho to začalo svazovat. Potřeboval by být na ledu jednodušší. O všem moc přemýšlí."

Čtverný toeloop zvládl na hrách v tréninku, předvedl ho i při závěrečném rozbruslení před svým krátkým programem. Načež stanul uprostřed ledu, Pacific Coliseum ztichlo očekáváním, zazněly první tóny hudby k filmu Řek Zorba a v jeho mysli přeskočila výhybka.

Dělal to, co předtím. Najížděl na čtverný skok a hleděl na zelený mantinel. "Na zelenou jsem koukal a na zelenou myslel."

Vzápětí mu blikla červená.

"Chtěl jsem toho čtveráka vykroužit vysokého, abych se nemusel dřít na dopadu. A najednou jsem rameny jinde a všechno se sype," líčil. Ze čtverného toeloopu byl dvojitý, body mizely v černé díře.

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

"Napadlo mě: Teď zařadím čtverného axela, abych ty body zase nahnal," pokusil se o černý humor. Bohužel, takový skok nikdo neumí. Při trojitém axelu navíc padá.

"Strašné. Noční můra. Tím pádem byl program mrtvý, jiskra vyprchala."

Seděl na křesle, vyčkával známky, pusa otevřená, pohled do prázdna. Brzy věděl: 65,35 bodu, o 15 bodů méně než jeho maximum v sezoně.

VÝSLEDEK

do vašeho mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

Devatenácté místo, konec nadějí. "Zavřu ho do koupelny a poleju studenou vodou," říkala trenérka, v očích smutek a bolest.

Nebyl sám z padlých hvězd. Francouz Joubert pohlédl na své známky, vzdychl a promnul si oči, předobraz zoufalství. Neskočil kombinaci, při lutzu se zřítil k zemi jak podťatý. Je jen o příčku výš než Verner.

Sezona zmaru, tak může budějovický bruslař nazvat letošní zimu. Dvakrát onemocněl, pohubl, ztratil sílu a možná i víru. "Těch ran bylo moc. A tohle je ta největší v největším závodě," povídala Kopřivová. "Něco musíme změnit."

Ještě předtím pojede o čest ve volné jízdě, s nevděčným startovním číslem 1. "Nebudu si vymýšlet zranění a odstupovat," ujistil.

"Nebudu se tím užírat. Zkusím se proskákat do první desítky. Ukáže se, jestli jsem závodník, nebo ne."

Vernerova selhání

Kdy už se české naději nepovedly velké závody

MS 2008 (Göteborg)
S titulem mistra Evropy je Verner po krátkém programu těsně čtvrtý, ale následuje zatmění ve volné jízdě. Z trojitých skoků jsou jen jednoduché, takže se na světovém šampionátu propadá na 15. místo.

ME 2009 (Helsinky)
Stejný příběh. Druhý po úvodní části soutěže, pak kolaps a propad na 6. místo. Tady aspoň následuje zmrtvýchvstání
a Vernerova 4. příčka na vydařeném MS.

Olympijská zima
Nic se nepovedlo, jen úvodní závod Grand Prix, kde skončil Verner v Paříži na druhém místě. Jenže po něm? Nemoci, zklamání, porážky. Navíc dvakrát prohrál s Michalem Březinou, novou českou jedničkou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze