Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Proč krasobruslařskou hvězdu Cohenovou nepustili na led

Sasha Cohenová | foto: Baltimore sun

11 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měl to být nejsledovanější comeback vancouverské olympiády, pod permanentním dohledem kamer NBC, rozpitváván americkými fanoušky. Jenže k němu nakonec vůbec nedojde.

Pětadvacetiletá Sasha Cohenová, kdysi megastar krasobruslení, nebyla nominována.

V informačním systému her byste ji hledali marně.

Striktní regule americké asociace opět rozhodly. Jen první dvě z národního mistrovství budou závodit na hrách. Cohenová mezi nimi nebyla.

Ve výjimku ze zdravotních důvodů, kterou kdysi obdržela Michelle Kwanová, doufala Cohenová marně.

Přitom měla být lékem na americké trápení posledních let. Tou, která dodá ženskému krasobruslení Made in USA ztracený lesk a slávu.

"Fanoušci křičeli a jásali, jako by byla rockovou hvězdou, když při americkém mistrovství znovu vjela na led. Mířilo na ni tolik kamer jako při hollywoodské premiéře," psala agentura AP. Exmistr světa Brian Orser, tehdy, koncem ledna ve Spokane, tvrdil: "Jako by si ten závod přivlastnila."

"Pane prezidente Bushi, pozdravte moji mámu!"

Návrat si užívala. Už tu nebyly žádné Kwanové a Hughesové, které by ji zastiňovaly. Vždy chtěla stát sama v záři reflektorů. Zdálo se nemyslitelné, že by na hrách chyběla.

A přece se to stalo.

Jistě, našli se skeptici, kteří už dříve tvrdili, že její čtyřletá přestávka byla příliš dlouhá, ač ji vyplňovala exhibičními starty v show Stars on Ice.

Nebo jinak – že její tělo už není na dřinu zvyklé, což vedlo k zánětu šlach, který ji na podzim vyřadil z Grand Prix.

"To byl nejtrpčí bod mého návratu. Byla jsem na podzim zraněná a bruslila strašně. Ale věřila jsem v sebe," popisovala Cohenová.

Sebevědomí měla ostatně vždy na rozdávání.

Byla to ona, kdo při slavnostním zahájení her v Salt Lake City 2002 dala svůj mobil prezidentu Bushovi a řekla mu: "Pane prezidente, řekněte ‚ahoj‘ mé mámě."

Jenže ani bezbřehé sebevědomí jí letos na mistrovství USA nepomohlo.

Co přijde po neúspěchu? Show a možná Hollywood.

Upadla při flipu, pokazila další skoky, skončila čtvrtá. Někdejší největší ženskou mocnost budou na hrách reprezentovat Rachael Flattová a Mirai Nagasuová, 16- a 17letá děvčátka.

V porovnání s hlavní rolí, kterou měla sehrát Cohenová, obdrží jen vedlejší party.

"Přesto jsem ráda, že jsem se vrátila. Ničeho nelituju," řekla velká poražená. Ovace vstoje, které ve Spokane obdržela, byly dost možná i ovacemi na rozloučenou.

Co bude dál?

Cohenová se možná vrátí do ledových show, možná se naplno vrhne na kariéru herečky.

A olympijské klání žen nejspíš ovládnou Asiatky. Vždyť od roku 2006, kdy na olympiádě v Turíně zvítězila Irina Slucká před Sashou Cohenovou, právě Asiatky ženskému krasobruslení dominují. Andová, Asadová, Ju Na-kim. To je seznam mistryň světa v letech 2007 až 2009.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze