Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč Londýn? ptá se sportovní deník l´Equipe

7 2005
Londýn - Nadšení, ale i odpovědnost. Tak reagují téměř všechny britské deníky na středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který přidělil pořadatelství her v roce 2012 Londýnu. Naopak listy poražených Francouzů vyjadřují ohromení, proč právě britská metropole dostala přednost před Paříží.

Britské ohlasy


The Daily Telegraph upozorňují, že Londýn na sebe vzal velký závazek a připomínají řadu zpackaných velkých projektů z posledních let, které přinesly místo slávy ostudu. Tentokrát si to už Británie nebude moci dovolit.

The Guardian píše, že jde o skvělý výsledek zejména pro britské sportovce, kteří nikdy nedostali takovou podporu, jakou budou mít během příštích sedmi let. Podle listu dává rozhodnutí o pořadatelství "úžasnou podporu naší příliš často křehké národní morálce".

Deník soudí, že olympiáda bude možná jednou symbolizovat novou a změněnou Británii vyrůstající z vírů vlády Margaret Thatcherové a Tonyho Blaira.

Některé britské deníky jsou poměrně skeptické, pokud jde o hospodářský dopad.

I když se shodují, že olympiáda přinese oživení do zanedbané části Londýna, kde je dnes pětatřicetiprocentní nezaměstnanost, podnikatelský Financial Times cituje ekonomickou studii, podle níž nejsou důkazy pro tvrzení, že velké sportovní projekty přinášejí hospodářský přínos.

Bulvární The Sun ovšem píše, že na úřadě odpovědném za turistiku bouchalo šampaňské, protože čeká výnos až 12 miliard liber z turistiky.

Hry sice přinesou reálný odkaz v podobě budov a infrastruktury, ale jejich nejdůležitější otisk je na vědomí lidí, soudí ovšem The Daily Telegraph. Jde o to, že všichni, kterých se dotknou, budou přemýšlet o tom, zda a jak mohou zlepšit své životy.

Pařížský primátor Bertrand Delanoe veřejně zpochybnil taktiku Londýna při kandidatuře na pořádání olympijských her v roce 2012. Londýnu poblahopřál, ale dodal: "Nejsem si jistý, že všichni měli stejné možnosti. V úterý, když jsem se vracel do svého hotelového pokoje, viděl jsem nějaké lidi, jak odcházejí ze schůzky s Tonym Blairem a Sebastianem Coem," popsal primátor.

Nemyslím si, že toto je ten způsob, jakým jsme měli postupovat. Byl jsem přesvědčený, že zkrátka stačí nabídnout nejlepší nabídku s nejlepším olympijských duchem. A tak podle mě naši kandidaturu viděla i většina olympijského výboru."

Primátor podotkl, že město se po nesmírném zklamání z porážky zotaví. "Celé to bylo nádheré, silné," uzavřel.

Francouzské ohlasy

Sportovní deník l'Equipe, jehož celou titulní stránku zabírá otázka "Proč Londýn?" píše o kruté porážce a o ponižující facce, kterou Mezinárodní olympijský výbor a Londýn uštědřily Paříži. Městu, které "předložilo nejdokonalejší plán v rámci daných pravidel".

L'Humanité popisuje obrovské zklamání, které následuje po velké naději, jež provázela kandidaturu Paříže. Připomíná nadšení lidí, které vedlo mnohé z nich, aby se osobně angažovali v tomto "krásném projektu sportovního internacionalismu". 

"Výběr v Singapuru ale posiluje utváření unipolárního světa," píše list a vyslovuje politování, že takováto volba je často diktována mezinárodními událostmi a vztahy, které z toho vyplývají. 

Jako facku Francii hodnotí rozhodnutí členů MOV list Le Figaro. Poukazuje na prokletí Paříže, jejíž kandidatura byla v posledních dvou desetiletích třikrát odmítnuta.

"Dnes máme důkaz, že Francouzi ovládají metodu lobbingu hůře než Anglosasané. Při volbě hraje kvalita infrastruktury a sportovního prostředí menší úlohu než politické schopnosti," míní list. 

Smutek a zlost dnes vládne podle deníku Le Parisien ve Francii. Karikaturista listu se ptá prezidenta Jacquese Chiraka, zda nemá po takovéto porážce "plán B".

Libération poukazuje na pochyby, kterými Francie trpěla v posledním čase, a píše o ztrátě vlivu. Olympismus, který je vždy výkladní skříní světového obchodu, odráží realitu země izolované na všech kontinentech, země, která ztrácí vliv. Olympijské prokletí Paříže je alarmující výzvou Francii, zdůrazňuje.

Španělské ohlasy

Nekompromisní politické jednání a zákulisní tahy pomohly podle španělských médií Londýnu k vítězství v boji o uspořádání olympijských her v roce 2012, o které se ucházel také Madrid. Při středeční volbě v Singapuru mohla španělská metropole živit své naděje po dvě kola, v tom třetím vypadla.

"Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru je nespravedlivé. Nevyhrál nejlepší projekt, ale tvrdé zákulisní machinace a nátlak," míní dnes list ABC.

Velká Británie prý hrála v poslední etapě rozhodování o dějišti olympiády velmi tvrdě a k dosažení vítězství použila všechny dostupné prostředky. "Hodně znamenalo i to, že  vliv britského premiéra Tonyho Blaira byl evidentně větší, než jeho španělského protějšku. Pro Španělsko je to studená sprcha," napsal deník Sport.

Autoři: ,


Další z rubriky

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz