Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Proč olympionici běhali po koberci na přehradě

Triatlon v Číně - SMOGOVÝ TRIATLON. Kulisa víkendového Světového poháru v triatlonu na Přehradě třinácti hrobek v Číně: fanoušci v barevně sladěných trikách a všudypřítomný smog. | foto: Tomáš MacekMF DNES

26 2006
Čchang-ping, Peking - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Triatlonistka Lucie Zelenková mě nabádá: "To se jděte podívat, to je zážitek. Máme tady hi-tech záchody." Toalety jsou sice mobilní, ale jaké! Žádné kadibudky.Masivní kovové konstrukce, vše na fotobuňku. U každé kabinky sedí obsluha, která na ni dohlíží.

Čtyřicet tisíc okrasných květináčů je rozmístěno podél trati. A na ni natáhli organizátoři modrý koberec. Přece nebudou olympionici běhat a šlapat po obyčejném asfaltu.

Závod v čínské "Želivce"

Jsme v Čchang-pingu, 30 kilometrů severně od Pekingu, na jedné z prvních generálek pro olympiádu 2008. Scenerie při Světovém poháru triatlonistů je bizarní. Tribuny "vytesali" do stěny hráze zdejší přehrady. Pod nimi zbudovali na vodě sáhodlouhé molo, na kterém se závodí.

"Tohle je názorná ukázka, co vše dokáže čínská komunistická vláda obětovat, aby olympiáda byla co nejlepší," upozorňuje reprezentant Filip Ospalý. "Tady jinak platí zákaz koupání a rybaření, je to jedna z pitných nádrží pro Peking."

Asi jako kdyby se v Česku závodilo v Želivce, vodárenské nádrži pro Prahu. Přesto tu upustili vodu a vrazili do ní lešení, jen aby vzniklo molo.

Na trati míjejí rudé transparenty s budovatelskými hesly: "Vyhraj pocty pro svoji vlast, rozšiř slávu olympijské myšlenky."

Nebo: "Hodně štěstí, Pekingu.

Harmonický Čchang-ping." Harmonické je i hlediště. Takřka všichni diváci si oblékli trička vyrobená jen pro tento závod. Sedí tu velké sladěné skupiny ve žlutých, modrých, červených trikách, na zádech nápisy: "Nádherný Čchang-ping a Peking."

A je plno. "I když někdo možná dostal účast befelem," uvažuje trenér Jiří Seidl. Armáda uklízeček pobíhá během závodu po tribuně a hned likviduje jakýkoli odpadek. "Když je jich miliarda, není o dobrovolníky nouze," povídá Ospalý.

Uklízečky přicházejí ve trojici

Triatlonisté to pozorují také na pokojích v hotelu Jundu. "Uklízečky přicházejí ve trojici. Jedna je hlídá a dvě uklízejí," líčí Ospalý. Mezi 22. a 6. hodinou v noci byl areál hotelu hermeticky uzavřen. "Kdo se chtěl rozběhat o půl šesté ráno, kroužil jen kolem budovy, ven ho nepustili."

Dýcháme štiplavý vzduch, nedaleká pagoda mizí v oparu. "Vyberte si: je zataženo, nebo smog?" říká Zemanová. Většinou jde o smog, postrach Pekingu. Triatlonistku bolí v krku, točí se jí hlava a o svém výsledku říká: "Pěkný trapas." Zato Ospalý, čtvrtý v cíli, se zasní: "Za dva roky takové umístění beru."

Nicméně nikdo z triatlonistů nepochybuje: Olympiáda tu bude fungovat. "Číňané se snaží a mají peněz, kolik si řeknou. Jen se podívejte na světového šéfa triatlonu McDonalda, jak je spokojený," vybízí Ospalý.

Zemanová věští: "Bude to velkolepé. Není nic, co by nezvládli."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze