Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Proč Praha nebude v roce 2016 pořádat olympijské hry

Navrhovaná podoba olympijského stadionu v Letňanech.

13 2008
Představte si, že je Praha maturant, nervózní a neotrkaný. Poprvé předstoupil před zkušební komisi – Mezinárodní olympijský výbor (MOV). A výsledek? Nijak oslnivý výkon. Na vysvědčení, které Praze předal před týdnem MOV, byly jen trojky, občas s minusem, nebo rovnou čtyřky.

"Nepropadli jsme, prostě vyhráli lepší. Dál postoupili šprti," uznává Karel Tejkal, mluvčí společnosti Praha olympijská, která měla přípravu města na hry 2016 na starosti.

Před sebou má Tejkal tlustospis o 111 stránkách, na kterých olympijský výbor porovnává výkony jednotlivých přípravných týmů.

Premianty – Tokio, Madrid, Chicago a Rio de Janeiro – poslal do dalšího kola, katarské Dauhá vyřadila diplomacie, Praha a ázerbájdžánské Baku skončily na přešlapech a vlastních chybách.

"Často to ani nebyla pochybení, ale spíš nepochopení," myslí si Tejkal, který se včera zúčastnil v Ostravě výjezdního zasedání komise rady hlavního města pro přípravu olympiády.

Ve svazku najdete dopodrobna rozebranou každou důležitou kapitolu, která se her dotýká: od vládní podpory přes sportoviště, životní prostředí a ubytování po bezpečnost a finance. Dohromady jedenáct oddílů.

Nejbídněji, daleko za premianty i Baku, skončila česká metropole v kapitolách Vládní podpora, záležitosti práva a podpora veřejnosti, Olympijské vesničky, Koncept dopravy, Bezpečnost a Finance.

Na škále od 1 do 10, která opisuje, nakolik je olympiáda v uchazečském městě proveditelná, většinou Praha dosáhla průměru, mezi čtyřkou a šestkou.

"Neměli jsme zkušenost s tím, jak dotazník vyplnit. Že některé údaje mohou funkcionáři Mezinárodního olympijského výboru interpretovat jinak," vysvětluje mluvčí Prahy olympijské Karel Tejkal.

Tak například –MOV Praze vyčítá, že se v jejím projektu bezpečnosti objevují hrubé chyby. "Veřejně užívaná stanice metra se nachází uvnitř ochranného pásma olympijské vesničky. To je z hlediska bezpečnosti neakceptovatelné," kárá metropoli a přidává další výtku – že na přiložené mapě stanice podzemní dráhy narušuje také chráněnou oblast olympijského centra.

"Přitom nikdo z nás nepočítal, že by v době olympiády byla stanice veřejně přístupná. Jenže to je věc výkladu," přemítá Tejkal.

Podpora lidí: chabých 31 %

Mizerně dopadlo hlavní město také kvůli slabé podpoře vlády a lidí. I když Praha olympijská nakonec získala právní garance podepsané premiérem Mirkem Topolánkem, MOV si všiml, že to je zřejmě všechno, čeho se tak propagátoři české olympiády dočkají.

Hrám totiž nefandí politická reprezentace – vládní ani regionální. "I když není třeba uspořádat kvůli hrám referendum, sdružení Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci přišla s peticí za všelidové hlasování," zaznamenal výbor.

Navíc má Praha do výsledků započítanou vůbec nejnižší podporu veřejnosti, chabých 31 procent. Pro srovnání: v Tokiu, kde jsou lidé nejvlažnější, podporuje hry 59 procent obyvatel, v Madridu neuvěřitelných 90 procent.

"Na vysvětlování nebylo při přípravě olympiády tolik času. Teď musíme lidem dokázat, že olympiáda je vizí pro celou zemi," sliboval Tejkal hned po vyhlášení výsledků.

Hodnocení čeká na hodnocení

Ještě než začne tým kolem šéfa Prahy olympijské Tomáše Petery vymýšlet, jak přesvědčit lidi, budou analytici zpytovat sáhodlouhé hodnocení MOV.

"Do podzimu dostala Praha olympijská úkol, aby tento materiál zhodnotila a připravila rozbor, co za dobu existence udělala," přibližuje Karel Tejkal program na nejbližší tři čtyři měsíce.

A pak? Tým se sejde znovu, projde uchazečské dotazníky konkurentů a začne nanovo. "Budeme usilovat o hry v roce 2020. Zkušenosti jsme získali," připomíná Tejkal pokus, který přišel město na 72,5 milionu korun.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze