Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Proč si obr jinak šněroval brusle aneb první olympijské zlato SSSR

Jak povstal obr: sovětský hokej poprvé na hrách a hned zlatý (na snímku sovětská hvězda Bobrov).

11 2010
Když tehdejší československý hokejový tým přijížděl do zasněženého italského střediska Cortina D’Ampezzo, ruch velkoměsta tam nenašel. "Zato stadion byl moderní, celý dřevěný," vzpomíná po letech legendární obránce a ještě nedávno šéf českého hokeje Karel Gut.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

A právě v této "moderně" v roce 1956 se hokej pod pěti kruhy symbolicky obrodil. Nový obr povstal, rozšlapal soupeře a naznačil, že z vrcholu nemíní zmizet. Tehdy se totiž na hrách poprvé objevil tým SSSR.

A Sověti hned triumfovali s úžasnou bilancí: neztratili jediný bod a finálovou skupinu končili se skóre 25:5! O to cennějším, že 4 góly jim nasázeli Čechoslováci, s USA i Kanadou udržel sovětský gólman nulu.

"Byli obratní, fyzicky výborně připravení, s velmi dobrou technikou," vzpomíná Gut. "Ale jestli se něčím opravdu lišili, bylo to bruslení. Ta rychlost! Nešněrovali si brusle až nahoru, v kotnících se jim nohy až trochu vykrucovaly, měli je volnější. "

Čtěte denně seriál

20 olympiád, 20 příběhů

Dnes 7. díl: Cortina 1956
Jak povstal obr: sovětský hokej poprvé na hrách a hned zlatý

Zítra 8. díl: Squaw Valley 1960
"Animované hry": jak olympiádu režíroval slavný Walt Disney.

Dnes to možná zní jako budovatelské nadšení: i tkaničky v bruslích musí mít sovětský sportovec jiné, lepší! Jenže tehdy se nikdo nesmál. A obzvláště soupeři ne. Začínala sovětská éra.

"Na hokej se úžasně rychle adaptovali," popisuje Gut začátky pozdějšího rivala, jichž se sám účastnil. "Dlouho jsme hráli jen zápasy Praha – Moskva. Nechtěli hrát mezistátní utkání, dokud si nebyli úplně jistí, že jsou na výši. Co si pamatuju, tak jsme vesměs prohrávali."

Pak přišel první mezinárodní duel Československa proti Sovětskému svazu. V únoru 1954 vyhráli Gut a spol. v Moskvě 5:3. "Byl to boj, oni vážně uměli," líčí Gut.

Už to mohlo být varováním pro svět. Jestliže sovětské výkony v přípravě byly jakýmsi cvičným výstřelem, na světovém šampionátu 1954 přišla skutečná kanonáda. A hokejová poprava pyšných Kanaďanů.

"Dostali strašnou kládu, Sověti jim dali 7:2!" dodnes kroutí hlavou Gut. "Kanada je vyloženě nebrala, úplně je přehlížela, Rusáci pro ni byli jako nezkušení nováčci. Jenže pak nechápali, jak může být nováček tak vyspělý."

V Cortině už se divil málokdo. Československo tehdy nezažilo dobrou olympiádu, hokejisté skončili až na pátém místě a nepovedený italský turnaj se dokonce stal archetypem neúspěchu: po obdobném krachu v Lake Placid 1980 jej někteří novináři nazývali "druhou Cortinou".

Zato Sověti! 4:0, 2:0, 4:1, 7:4, 8:0. Takto si poradili ve finálové skupině s USA, Kanadou, Švédskem, Československem a Německem. "Zrodila se obrovská síla. Především první útok Bobrov, Šuvalov, Babič byl vynikající," říká Gut.

"A pokud bych měl vyzdvihnout jediné jméno, tak Vselovoda Bobrova. Úžasný sportovec, hrál i fotbal za reprezentaci." Takže shrnuto: příprava v ústraní, jinak zavázané tkaničky, "obojživelná" hvězda Bobrov... A ostatní jen zírali, jak si Sověti jdou pro zlato.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze