Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč Záhrobská odmítla olympijské hry?

2 2002
Praha - Rodinný tým českých lyžařů tráví čas v Rakousku. Trenér Petr Záhrobský ladí formu svých dětí: Šárky a Petra. Původně se oba měli připravovat na společnou akci - olympijské hry. Do Salt Lake City však jede pouze Petr. Mělo to být naopak. Nominaci si vyjela mladší Šárka. "V norském Narviku ji čeká mistrovství světa juniorů, které je hned po olympiádě. Obě akce by nezvládla." vysvětluje trenér, proč jeho dcera nejede na olympiádu.

"Byla by to spousta závodů, změna časových pásem, cestování. Šárce je teprve šestnáct let, ten stres by mohl znamenat zranění," dodává.

Místo ní se do devítky českých lyžařů nominovaných na olympijské hry dostal první náhradník: její bratr Petr. "Je to náhoda," prohlásil Záhrobský starší. Ještě před několika dny tvrdil, že díky Šárčině rozhodnutí mohla na olympiádu odjet jiná lyžařka - Gabriela Martinovová.

"Petr se stal náhradníkem, protože svaz nevzal v úvahu jeho aktuální výkonnost v obřáku. Olympiádu si vlastně vyjel taky," brání se spekulacím. "Kvůli bráchovi jsem to opravdu nedělala. Rozhodla bych se stejně," říká Šárka Záhrobská. Není jí líto, že nezažije olympiádu? "Mezi juniory závodím naposledy, olympiád ještě bude několik," říká studentka pražské obchodní akademie Šárka Záhrobská.

Mezi juniorkami patří mezi elitu - v obřím slalomu i slalomu je druhá, v SG pátá, na osmém místě ve sjezdu. "Na olympiádě nemůže být Šárka lepší než patnáctá. Pokud si na mistrovství světa juniorů vyjede nějaký úspěch, může to pro ni být velký vstup do kariéry," souhlasí Jaroslav Máša, ředitel úseku alpských disciplín, jeden ze třinácti členů trenérské rady, která změnu v olympijské nominaci schválila. Proti nebyl nikdo. "Petr Záhrobský si olympiádu určitě zaslouží, v obřím slalomu je hodně dobrý. Je to možná jeho poslední šance, jak se dostat na hry. Šárka může zvládnout klidně ještě troje," dodává Máša.

"Něco podobného jsem nezažil," namítá Petr Honzl, člen výkonného výboru svazu. "Na nominaci mám svůj osobitý názor, ale před hrami ho nechci prezentovat. Před čtyřmi roky byla trochu tvrdší kritéria." Odmítnout olympiádu je něco neobvyklého. Trenér Záhrobský musel svůj návrh vysvětlovat nejen funkcionářům svazu. Těžší práce ho čekala se sponzory. "Olympiáda je mediální záležitost. Všechny naše partnery jsem ale přesvědčil. Dali mi za pravdu, že olympiáda by Šárce teď nic nedala," říká Záhrobský.

Trenér stihne obě akce - nejprve v Americe pohlídá syna Petra ("Chci být u toho, aby to nebyla nějaká divočina. Pak bych ho na kopec nepustil. Bojím se víc než on."), pak odjede za dcerou Šárkou do Narviku ("Měla by jet všechny disciplíny, tedy i sjezd. U toho musím být taky."Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz