Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prohrál jsem, lekl se Phelps - ve skutečnosti však posedmé zlatý

Americký plavec Michael Phelps slaví sedmou zlatou medaili z olympiády v Pekingu. | foto: Reuters

16 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Levou ruku zaťal v pěst a švihl s ní do vzduchu. Pak oběma praštil do vody. Michael Phelps, fenomenální americký plavec, je teď už sedminásobným vítězem z her v Pekingu. V těsném finiši porazil o pouhou setinu srbského konkurenta Milorada Čaviče. A dál útočí na rekordní počet medailí.

Věděl jste hned, že máte sedmé zlato?
Popravdě, v první chvíli jsem si myslel, že jsem prohrál. Ale mrkl jsem na výsledky a naštěstí to bylo jinak. V průběhu závodu jsem ztrácel, byl jsem vzadu, ale snažil jsem se to dohnat. Na konci jsem se rozhodl pro ještě jeden ostrý záběr a rozhodl jsem se správně. Kdybych jen tak doklouzal, nevyhrál bych.

Ovšem Srbové vaše vítězství zpochybnili, protože údajně nefungovala časomíra.
Viděl jsem jen zpomalený záznam, z něj podle mě nelze jednoznačně poznat, kdo dohmátl dřív. Řekl bych, že jsem zvítězil o nejmenší možný kousek, o jaký jen vyhrát jde.

Nepochybujete?
Měřící systém řekl, kdo vyhrál. Co vím, tak tohle zařízení nikdy předtím žádnou chybu neudělalo. Co víc k tomu můžu říct?

Už vám chybí jen poslední - osmé - zlato a překonáte 36 let starý rekord vašeho krajana Spitze.
Když máte sen a věříte v něj, pak je možné všechno. Vidíte, že to jde. Ale poslední závod nebude vůbec jednoduchý, australská štafeta je hodně silná.

A když to vyjde, o čem budete snít potom?
Chtěl bych, aby plavání bylo doma populárnější, aby děti začaly plavat, aby se změnil pohled na tenhle sport. Kamarád mi volal, že uprostřed baseballového zápasu pouštěli na plátně můj závod. I to je pokrok. Věřím, že se mi to podaří.Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze