Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Pronajmu palác, inzeruje královna Alžběta. Zn. Jen pro olympioniky

St. James Palace | foto: Profimedia.cz

15 2011
V britských novinách by se mohl objevit lákavý inzerát: Půjčím palác. Vaše královna. Její veličenstvo Alžběta II. posvětila plány na pronájem historických budov své rezidence během olympijských her v Londýně. Jenže nejde o nabídku pro lecjakého poddaného, za den v paláci zaplatíte skoro milion.

S nabídkou využívání prostor St. James's Palace v srdci Londýna se prolomí protokolární pravidla, která platila skoro 500 let. Do obydlí monarchů nikdo nepovolaný dosud nesměl, tu možnost dostane až příští rok od 27. července, kdy hry v britské metropoli začínají.

Královna Alžběta II. tak osobně schválila plány olympiádu finančně vytěžit. Je to bezprecedentní krok, ale také důkaz, že i monarcha je zasažen úspornými opatřeními.

"Takže nejsme imunní k takovým krokům," řekl její mluvčí k těžkým časům. "Každý si uvědomuje, že ani královská kasa není v dnešní době přeplněná a tohle je inovativní cesta, jak prostředky získat. Všechny peníze budou použity na chod královských paláců."

Její výsost dala k dispozici Trůnní sál, Sál královny Anny a Sál tapisérií. Z jejich oken tak dočasní nájemci budou moci pozorovat turnaj v plážovém volejbalu, který se bude konat na Horse Guards Parade, i start a cíl maratonu se startem na Mallu.

Zástupci paláce už začali kontaktovat firmy a charitativní společnosti, které by mohly mít zájem využít exkluzivních prostor. "Odezva je velká," uvedl mluvčí paláce. "Prakticky žádné termíny už nejsou volné."

Zástupci královniny kanceláře odmítli sdělit ceník pronájmu, Deník Daily Mail přesto zjistil, že na faktuře bude částka 30 tisíc liber, asi 900 tisíc korun, za den. Nájemníci budou smět do paláce pozvat až 500 hostů na slavnostní večírky, o kuchyni se postará personál královny.

St. James´s Palace byl postavený za vlády Jindřicha VIII. a je stále oficiální rezidencí panovníka, ačkoliv žádný v něm nebydlel od dob krále Williama IV. Dnes je běžně pro veřejnost zavřený i proto, že pod jeho střechou sídlí úřady několika členů královské rodiny včetně princů Williama a Harryho.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze