Pronajmu palác, inzeruje královna Alžběta. Zn. Jen pro olympioniky

15 2011
V britských novinách by se mohl objevit lákavý inzerát: Půjčím palác. Vaše královna. Její veličenstvo Alžběta II. posvětila plány na pronájem historických budov své rezidence během olympijských her v Londýně. Jenže nejde o nabídku pro lecjakého poddaného, za den v paláci zaplatíte skoro milion.

S nabídkou využívání prostor St. James's Palace v srdci Londýna se prolomí protokolární pravidla, která platila skoro 500 let. Do obydlí monarchů nikdo nepovolaný dosud nesměl, tu možnost dostane až příští rok od 27. července, kdy hry v britské metropoli začínají.

Královna Alžběta II. tak osobně schválila plány olympiádu finančně vytěžit. Je to bezprecedentní krok, ale také důkaz, že i monarcha je zasažen úspornými opatřeními.

"Takže nejsme imunní k takovým krokům," řekl její mluvčí k těžkým časům. "Každý si uvědomuje, že ani královská kasa není v dnešní době přeplněná a tohle je inovativní cesta, jak prostředky získat. Všechny peníze budou použity na chod královských paláců."

Její výsost dala k dispozici Trůnní sál, Sál královny Anny a Sál tapisérií. Z jejich oken tak dočasní nájemci budou moci pozorovat turnaj v plážovém volejbalu, který se bude konat na Horse Guards Parade, i start a cíl maratonu se startem na Mallu.

Zástupci paláce už začali kontaktovat firmy a charitativní společnosti, které by mohly mít zájem využít exkluzivních prostor. "Odezva je velká," uvedl mluvčí paláce. "Prakticky žádné termíny už nejsou volné."

Zástupci královniny kanceláře odmítli sdělit ceník pronájmu, Deník Daily Mail přesto zjistil, že na faktuře bude částka 30 tisíc liber, asi 900 tisíc korun, za den. Nájemníci budou smět do paláce pozvat až 500 hostů na slavnostní večírky, o kuchyni se postará personál královny.

St. James´s Palace byl postavený za vlády Jindřicha VIII. a je stále oficiální rezidencí panovníka, ačkoliv žádný v něm nebydlel od dob krále Williama IV. Dnes je běžně pro veřejnost zavřený i proto, že pod jeho střechou sídlí úřady několika členů královské rodiny včetně princů Williama a Harryho.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Najdete na iDNES.cz