Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Protesty proti olympiádě přešly ve Vancouveru ve výtržnosti

VANDALISMUS. Jeden z demonstrantů přímo před očima kameramanů rozbíjí výlohu obchodu s olympijským oblečením. | foto: AP

13 2010
Ani den po zahájení zimní olympiády ve Vancouveru neustaly protesty různých skupin proti konání her. Tentokrát dokonce přerostly ve výtržnosti a demolice aut a prodejen. Policie zaznamenala několik demonstrací, proti té nejdivočejší musela zakročit a rozehnat ji.

Skupina zhruba 200 radikálů demolovala po cestě centrem Vancouveru auta a obchody, asi osm set dalších se sešlo na poklidné manifestaci před vancouverským Muzeem umění.

Policie v oblastech, kudy skupina odpůrců olympiády táhla, nedoporučila obyvatelům vycházet na ulici. Kordon policistů sice skupinu obklíčil, přesto došlo na řadě míst k vytrhávání poštovních schránek, demolování obchodů a aut či sprejování po autobusech.

OLYMPIÁDU NECHCEME! Policisté zadržují demonstranty během protestní akce v ulicích Vancouveru.

OLYMPIÁDU NECHCEME! Policisté zadržují demonstranty během protestní akce .

DEMOLICE. Při protestní akci ve Vancouveru demonstranti poničili výlohy několika obchodů.

DEMOLICE. Při protestní akci demonstranti poničili výlohy několika obchodů.

Největší útok směřoval na obchod Hudson's Bay, který prodává olympijské suvenýry.

Když se výtržnosti začaly stupňovat, policie přestala vyčkávat a skupinu po několikaminutové bitce rozehnala, zároveň zajistila poškozené obchody před rabováním. Několik lidí bylo následně zatčeno, nebyla hlášena žádná zranění.

Velká část pochodujících byla oblečena v černém a maskovaná v obličeji.

PROTESTY VE VANCOUVERU. Proti odpůrcům her zasáhla policie.

PROTESTY VE VANCOUVERU. Proti odpůrcům her zasáhla policie.

Podobná skupina už v pátek donutila ke změně trasy štafetu s olympijským ohněm, Mezinárodní olympijský výbor ale označil demonstrace za "pouze minimální".

Protestující se rekrutují především z řad levicových radikálů a vedle olympiády se vymezují i vůči globalizaci a mezinárodním institucím.

Nechybějí mezi nimi ani radikální ochránci přírody nebo bezdomovci, kteří byli pozorováni na druhém velkém protestním shromáždění před Muzeem umění.

I když ani na něm nechyběli maskovaní lidé, obešlo se bez výtržností.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze