Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti Naganu chybí české výpravě stříbro

25 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Vyhnuli jsme se hrozbám bin Ládina, ale porazili jsme sami sebe. Tak komentuje předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek skandály během olympiády v Salt Lake City. "Rusové pořád protestují a chtěli by bojkotovat Atény 2004. Takhle poskvrnit olympijské hnutí. Jak to může prohlašovat olympijský místopředseda Valerij Smirnov? To je nefér," zlobí se Jirásek.

Myslíte, že Jacques Rogge, současný předseda MOV, je natolik silný, aby vydržel ten tlak?
Určitě. Ale hádám, že Samaranchovi by to Rusové neudělali, s ním měli důvěrnější vztahy.

Do sportu tahají politiku. To vám vadí?
To nejvíc. Je to faul na lidi, kteří berou olympiádu  vážně. Na dobrovolníky, fanoušky, sportovce. Co Smirnov vyváděl na hokeji...

Co myslíte?
Po čtvrtfinále se přiřítil za hokejovým šéfem René Faselem a začal mu lát, jak  jim rozhodčí ubližoval. Nechápu, byl to férový zápas a ještě nás Rusko porazilo. Zeptal jsem se Fasela: Ten Smirnov asi musí být expert na hokej, když si tohle dovolí říkat?

Wayne  Gretzky na vás prý po zápase s Kanadou dělal vulgární gesta.
O tom nic nevím, ale Gretzky mě svými hloupými slovy zklamal. Viděl jsem ho v Naganu po semifinále, byl to totálně vyřízený skleslý člověk a ta frustrace zřejmě nevyprchala. Nejvíc ale křičeli Rusové, a ti vyhráli.

Myslíte, že jim někdo ubližuje?
Nikomu se  neubližuje. Jen to všechno rozvířilo necitlivé rozhodnutí u sportovních dvojic v krasobruslení. Sicharulidze s Běrežnou byli skandalizováni, i když za to nemohli. Když dostali druhé zlato i Kanaďané, čekal jsem, že to bude precedens pro další protesty. Že další sportovci budou žádat opravy výsledků a dodatečně usilovat o medaili. A ono to skutečně přišlo. Když nemohla nastoupit Lazutinová do štafety, Rusko tím vlastně přišlo o jistou zlatou  medaili. Proto teď křičí. Nejlepší obranou je útok. Rusko tím zakrývá, že se mluví o dopingu. Zažil jsem to před lety,  když byla za doping potrestaná Jegorovová: na lyžařskou federaci chodily dopisy, výmluvy,  jak se Jegorovová šíleně zasloužila o světové lyžování, že není možné, aby nesměla lyžovat.  To je Rusko.

Bude to vaše hlavní vzpomínka na Salt Lake City 2002?
Tou hlavní bude hymna, která hrála pro  Aleše Valentu. Byl jsem naměkko.

Před olympiádou jste říkal, že se nechcete vracet bez české medaile. Takže jste spokojený?
Ne úplně, ale jsem. Bez medaile by to bylo smutné, to bychom si  nezasloužili. V porovnání s Naganem nám chybí stříbro.

To mohla mít Kateřina Neumannová, ne?
Škoda, ale zaplaťpánbůh za jeden bronz, i když si všichni, i ona, přáli víc. Bronz je nádherný, ale byl jsem přesvědčený, že bude mít zlato ze  sprintu.
 
U hokejistů se také počítalo s medailí
Je mi to líto, tak skvělý tým se možná už nikdy nedá dohromady. Ale tragédie by byla, kdyby hráli bez zájmu. Jenže oni bojovali do poslední vteřiny. Snad to  ocenili i lidi doma, já jsem jim zatleskal.  Valenta, Neumannová, výborný byl Bauer, štafety běžců a biatlonistů. Ale co dál? Sdruženáři a skokani mají o čem přemýšlet.

Tak proč se stavěl tým pro závod družstev, když většina z jeho členů byla z formy?
Je to  určitá povinnost vůči disciplíně, aby žila. Co by z olympiády zbylo, kdyby se pořád zužoval  počet týmů? Zkusím navrhnout, aby se olympijské družstvo skládalo jen ze tří lidí. Třeba  sdruženáři by tím nemuseli v tolika státech vymírat.

Sjezdaři vás nezklamali?
No, měli devět míst a nic moc.

Příště pojedou také všichni, když se jich znovu nominuje devět?
Pokud se nezmění pravidla,  tak ano. Bereme s sebou lidi, kteří si nevyjeli nic. Přece nemůžeme sjezdaře nechat doma.

Takže Česko mělo na olympiádě sportovní turisty? Skeletonista Chuchla porazil jen Mexičana s Argentincem. Za rychlobruslařem Kramárem skončil pouze Japonec, který upadl.
No, je to symbolická účast. Ale spíš se ptejte svazů... To byla jejich odborná stanoviska,  že ti sportovci jsou na tom tak dobře, že tady ostudu dělat nebudou.

A udělali?
Myslím, že ne. I když doma to bude složitější vysvětlování.

Protože účast každého sportovce na hrách stála zhruba 200 tisíc korun?
O to tolik nejde.  Když letí na závody do Ameriky, taky to stojí peníze, tak proč by nejeli na olympiádu, která  má pro sport mnohem větší reklamní účel? Ale je pravda, že taková tolerance nemůže jít  donekonečna.

Jaký byl duch olympiády? Myslíte, že olympijská prestiž neklesá?
Určitě ne. Je skoro zázrak,  jak se Salt Lake City dostalo ze své úplatkářské aféry. Byl jsem tady před třemi lety a  organizační výbor byl v troskách. Šéf Mitt Romney vystoupil a řekl členům olympijského  výboru, ať odstoupí každý, kdo chce pro sebe z olympiády udělat dobrý kšeft. Pomalu tam  zůstal sám... Ale důvěra lidí se vrátila, to je nedůležitější. Jinak by určitě na  kvalifikaci skokanů nechodilo 25 tisíc fanoušků.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz