Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Prší už i v horském Whistleru. Olympijským hrám nepřeje počasí

Žena kráčí deštěm v olympijském Vancouveru. | foto: AP

12 2010
Vancouver (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Tři roční období proletíte během jediné jízdy. "Na startu je zima, na trati jaro a dole v cíli už začíná léto," popisovala sjezdařka Šárka Záhrobská podmínky na olympijských sjezdovkách. Ve všech nadmořských výškách se však dnes dostává ke slovu především déšť.

V Cypress Mountain se ve středu dočkali zimní idyly. Na haldy sněhu navezené z vysokých hor napadla pěticentimetrová přírodní pokrývka. Sníh zakryl stopy po horečnaté práci z posledních dnů, ozdobil i stromy a akrobatičtí lyžaři se snowboardisty se konečně cítili jako v zimě na horách.

Teď už je však všechno zase jinak. Prší dole ve Vancouveru, leje v Cypress Mountain a déšť dopadá i na níže položená místa ve Whistleru.

"Dnes je to hrozné, padá déšť se sněhem," hlásil z olympijské vesnice ve Whistleru mluvčí české olympijské výpravy Alexandr Kliment ve čtvrtek v půl jedenácté. V poledne už hlášení musel korigovat. "Prudký déšť, teplota kolem nuly."

Reportér iDNES.cz, který ve výše položeném Whistler Olympic Parku sledoval tréninky běžců a sdruženářů, informuje o mokrém sněhu. "Běžci se chytají za hlavu. Jak na tohle namažou? Teplota se pohybuje kolem nuly, v jedenáct byly dva stupně nad. Do toho padá sníh," napsal.

Počasí v horách dominuje mlha, trénink na sjezd žen byl kvůli ní dokonce zrušen. Do cíle se dostala jediná lyžařka, Američanka Cooková se pak na svahu rozbila a skončila v nemocnici. Skokani svoje tréninkové lety rušit nemuseli. "Sníh? Prostě mokrý, taková vata," říkal sdruženář Tomáš Slavík.

Déšť se nevyhýbá ani Vancouveru, kde překazil středeční vztyčování české vlajky v olympijské vesnici.

Sportovní soutěže ve městě však proběhnou do jedné pod střechou, a tak přípravu Sáblíkové, Novotné a dalších nic nebrzdí.

V klidu mohou být i diváci, kteří plánují návštěvu zítřejšího slavnostního zahájení. Poprvé v historii se odehraje v kryté aréně a pod střechou bude dokonce hořet i olympijský oheň.

Do startu Sudové naprší devadesát centimetrů

S obavami sledují vývoj počasí především v areálu Cypress Mountain, který je podstatně níž než Whistler. "Dnes jsme ještě nahoře nebyli, ale podle toho, co vidím z okna, tak soudím, že tam prší," odhadoval trenér Radek Herot, který s boulařkou Nikolou Sudovou bydlí v soukromí v půli cesty od přímořského Vancouveru do Cypress Mountain .

Podle předpovědí má až do sobotních závodů pršet. Dvacet milimetrů dešťových srážek ve čtvrtek, třicet v noci, patnáct v pátek. A tak dále.

Než se v sobotu postaví Nikola Sudová na start, naprší podle meteorologů na boulovatou trať přes devadesát milimetrů.

Pořadatelé tak už uvažují o náhradních termínech. "V rezervě máme dva nebo tři dny," spočítal v deníku Vancouver Sun řiditel závodů v akrobatickém lyžování Joe Fitzgerald.

Lyžaři potřebují tvrdý sníh, a tak by se mohlo závodit brzy ráno nebo naopak pozdě večer. "Když bude nejhůř, můžeme využít časů od sedmi ráno do jedenácti hodin do večera," dodal.Najdete na iDNES.czmobilní verze