Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Funkcionáři podporují Londýn

5 2005
Singapur - Sázkové kanceláře i fanoušci favorizují před volbou dějištěm olympijských her v roce 2012 Paříž, ovšem u světových sportovních funkcionářů má větší naději Londýn. S takovým závěrem přišla britská společnost Sportcal, která v minulých dvou týdnech uskutečnila průzkum.

Podle dnes zveřejněné zprávy této organizace však bude nesmírně záležet na samotných prezentacích před volbou, jež se koná ve středu v Singapuru.

Pracovníci ze Sportcal Global Communications, která se zabývá obchodními vztahy ve sportu, zpovídali v minulých dvou týdnech prostřednictvím telefonu a elektronické pošty zhruba 70 generálních sekretářů národních olympijských výborů a také sportovních federací.

"Londýnská kandidatura byla jasně v čele. Jako nejlepší ji vyhodnotilo 44 procent respondentů, Paříž pouze 29 procent," uvádí se na stránce společnosti sportcal.com. Další uchazeči Madrid, New York a Moskva se nedostali v průzkumu přes deset procent.

"Londýn má největší podporu, protože jeho prezentace je považována za nejprofesionálněji zpracovanou ze všech pěti kandidátů," shrnuje Sportcal průzkum.

V Singapuru mezitím finišuje lobbování a zákulisní jednání, kandidátská města již na místě podporují všechny celebrity, které mají pomoci ke zvolení. Nechybějí sportovní hvězdy David Beckham (Londýn), Raúl (Madrid) či Ian Thorpe (New York), na místě je už i nebývalé množství politiků.

Do Singapuru již přiletěli francouzský prezident Jacques Chirac, britský premiér Tony Blair, bývalá první dáma Spojených států a současná senátorka Hillary Clintonová nebo španělská královna Sofie.

Středeční program volby začne závěrečnými prezentacemi, každý z uchazečů bude mít poslední třičtvrtěhodinovou šanci. Zvoleno bude kandidátské město, které získá nadpoloviční většinu hlasů.

Pokud se to nikomu v prvním kole nepodaří, do druhého nepostoupí kandidát s nejmenším počtem hlasů. V případných dalších kolech tajné volby se pak bude postupovat obdobně až do rozhodnutí.  Ceremoniál s vyhlášením výsledku začne ve 13.30 SELČ.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge otevře obálku a oznámí vítězné město o devět minut později.

Hlasovat může celkově 116 členů MOV včetně českého oštěpaře Jana Železného. Rogge se však volby nezúčastňuje a do té doby, než jejich město vypadne, se nemohou zapojit ani členové z kandidátským zemí.

V prvním kole tak bude hlasovat rovná stovka členů MOV.

Autor:


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...Najdete na iDNES.cz