Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Olympiádu v Praze lidé nechtějí

12 2005
Praha - Obyvatelé republiky nechtějí olympiádu v Praze. Každý čtvrtý Čech se domnívá, že pořádání olympiády v Praze je fantazie, na kterou nemáme peníze. Přibližně stejný počet lidí si myslí, že peníze by se měly dát na důležitější věci. Na druhou stranu si 31,9 procenta lidí v Česku myslí, že zisk z prestiže stojí za náklady.

"To je pozitivní zpráva. Vezměte si, že v momentě oznámení kandidatury Řecka na pořádání olympijských her bylo pro jen 24 procent," komentoval výsledky studie náměstek primátora Petr Hulinský, který má na starosti městské finance a oblast sportu.

Jeho radost však kazí odpovědi obyvatel města, kde by se měla olympiáda konat.
Olympiádu si zde přeje jen přes 21 procent dotázaných Pražanů, přes 27 procent myšlence her v Praze nevěří a více než 36 procent s pořádáním nesouhlasí.

Mínění lidí tak kontrastuje s tím, jak dosud o přípravách na pořádání olympijských her rozhodují pražští komunální politici.

Ti naposledy na únorovém zasedání zastupitelstva schválili další pokračování v přípravách na základě výsledků ekonomické studie, která spočítala veškeré náklady na přípravu her na 600 miliard korun. Ani oni však nejsou jednotní. Z čtyřiašedesáti zastupitelů byly přesně tři čtvrtiny pro, zbylých sedmnáct s přípravami na pořadatelství buď nesouhlasilo, nebo se zdrželo.

Pražané a olympiáda v roce 2020

Prestiž stojí za náklady                             21,8 %
Je to fantazie, na kterou nemáme peníze 27,3 %
Peníze by se měly dát na důležitější věci    36,4%
Nevím, nemám názor                                 14,5 % 

Město zatím od únorového rozhodnutí v přípravách příliš nepokročilo. Architekti však již nyní zpracovávají studie, podle kterých je možné například zjistit, zda lze využít letňanské výstaviště jako hlavní olympijský stadion, umístění olympijské vesnice související s možným přesunem studentských kolejí ze Strahova či možnost vzniku plaveckého areálu na Maninách.

"Město by spolu s externími architekty mělo do října zpracovat širší podklady. Chceme mít do konce roku hotové podklady tak, aby bylo možné definitivně rozhodnout o podání či nepodání přihlášky k pořádání her," řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Autoři:


Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz