Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Olympijské příběhy. Opustil Harvard, aby mohl závodit v Aténách

James B. Connolly - první olympijský šampion novodobé historie.

19 2012
James B. Connolly - první olympijský šampion novodobé historie. Později proslul jako autor dobrodružných povídek. Ovšem dobrodružná byla v roce 1896 i jeho cesta na olympiádu. Kvůli ní opustil Harvard, na nádraží utekl policistům a pak se v Aténách dočkal slavného triumfu.

Předseda sportovního oddělení na Harvardu, toť vskutku nerudný muž, sdělovali si studenti. V březnu 1896 mu Connolly přinesl žádost o uvolnění. Na 8 týdnů. "Abych mohl startovat na olympiádě, víte." Předseda žádost okamžitě zamítl: "Atény! Olympiáda! Jen se přiznejte, vy chcete jet jen na výlet."

30 olympiád, 30 příběhů

STARTUJE velký seriál, který MF DNES připravila před zahájením londýnské olympiády. Přiblíží vám všech 30 olympijských her jejich novodobé historie. Co hry, to jeden atraktivní příběh. Denně v sešitu Sport MF DNES.

Student však trval na svém. "Pak tedy musíte rezignovat na vaše místo na Harvardu. Až se vrátíte, můžete zažádat o opětovné přijetí. A já vše posoudím."

V tu chvíli se Connoly, jak o tom napsal ve své autobiografii, rozčílil: "Nebudu rezignovat, ani znovu žádat o přijetí. S Harvardem jsem skoncoval. Přeji vám dobrý den."

Syn rybáře, z 12 dětí irských imigrantů, pracoval dříve jako pojišťovací úředník a u ženijního vojska. Po večerech studoval a roku 1895 byl přijat na Harvard, kde vynikal v atletice a psaní. Ale zpráva, že Atény v dubnu 1896 obnoví olympijské hry, jej zcela pohltila.

Pouze princetonská univerzita a Bostonský atletický klub vyslaly z USA své sportovce. Connoly si hradil cestu sám, padly na to jeho životní úspory. Deset atletů vyplulo 20. března 1896 z New Yorku s německou lodí Barbarossa. Na ní trénoval tak, že šestkrát před obědem i před večeří oběhl promenádní palubu.

Po 12 dnech přistáli v Neapoli, kde mu ukradli peněženku. Těsně předtím, než měli odjet vlakem do Brindisi a Atén za ním přišel policista: "Nalezli jsme vaši peněženku, doprovoďte mě na stanici."

Bylo 19.50. Ve 20.00 vlak odjížděl. "Ne ne, nestihnu to," bránil se. Jenže policista byl neúprosný. "Musíte na stanici identifikovat zloděje." Nakonce se mužům zákona vysmekl a utíkal na nádraží. Nevěděl, z jakého nástupiště vlak odjíždí, proto křičel: "Brindisi, Brindisi." Portýr mu ukázal cestu, vlak už vyjížděl, ale Connolly do něj v poslední chvíli naskočil, když jej kolegové z týmu vytáhli za ruce.

Celý příběh čtěte ve středu v MF DNES

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze