STALO SE 9. DUBNA: Turista vítězem. Bláznivé příběhy první olympiády

  14:11
Léta Páně 1896. František Josef I. je už 48 let rakouským císařem a královna Viktorie 59 let britskou panovnicí. Umírá Alfred Nobel, narodil se Klement Gottwald. V Turíně má premiéru opera Bohéma, spisovatel Sienkiewicz píše román Quo vadis, vědec Marconi předvádí bezdrátový telegraf. Ke Spojeným státům je připojen Utah... A v Aténách se v dubnu toho roku koná první novodobá olympiáda.

SPRINTEŘI. Start finále běhu na 100 metrů na hrách v Aténách 1896. | foto: Profimedia.cz

Vytrvalec Carlo Airoldi, vítěz etapového běžeckého závodu z Milána do Barcelony, putuje z Itálie až do Atén pěšky, celých 1 500 kilometrů, protože zrovna nemá peníze na cestu. Když dorazí a přihlásí se ke hrám, rozhodčí se ptají: „Máte potvrzení, že nejste profesionál, pane?“

„Nemám. Nevěděl jsem, že musí být předloženo.“

„V tom případě nemůžete startovat. Olympijské hry jsou pouze pro amatéry.“ 

Zlé jazyky tvrdí, že Řekové jej škrtli, protože nestáli o kvalitní konkurenci v klání maratonců. A tak se milý Airoldi vydává pěšky zpět do Milána.

Řekové jsou na „své“ hry náležitě hrdi. Když je král Jiří I. na zrekonstruovaném antickém stadionu Panathinaiko zahajuje, 60 tisíc diváků nadšeně tleská.

HRY OBNOVENY. Slavnostní zahájení olympijských her v Aténách v dubnu 1896.

Vzápětí už na dráhu vstupují atleti, sedmnáct sprinterů se chystá k rozběhům na 100 metrů. Francouz Albin Lermusiaux závodí v bílých rukavičkách. Proč? „Běžím přece před králem.“

První vítěz novodobých her pak vzejde ze soutěže trojskokanů. 
James Connolly, student z Harvardu, ji málem nestihl. Po strastiplné šestnáctidenní cestě z Ameriky, při které ho na lodi navíc okradli, sice přece jen dorazil do Atén, ale jaké bylo jeho překvapení, když mu druhý den ráno oznámili: „Dnes závodíte.“

Příběh Jamese Connollyho. Opustil Harvard, aby mohl závodit v Aténách

„Cože? Olympiáda má přece začít až za 12 dnů!“ 

Omyl. Řekové totiž termín her vypsali podle svého, a tudíž odlišného juliánského kalendáře. 

Ani to však Connollyho nezastaví. 

Pokusy se měří teprve poté, co doskáčou všichni finalisté. Pak řecký princ Jiří, šéf jury, oznámí Connollymu: „Jste vítěz. Druhého muže jste porazil o metr.“

Vyhrál výkonem 13,71 metru. „Tehdy jsem si pro sebe řekl: Jsi první vítěz olympiády po 1 500 letech.“

Po návratu domů jej vyloučí z Harvardu, který navzdory zákazu kvůli hrám opustil, nikdy nedostuduje, místo toho začne psát dobrodružné romány a stane se úspěšným novinářem. V roce 1949 mu na Harvardu nabídnou čestný doktorát. Odmítne. 

Ale zpět do Atén. Na Olympijském stadionu píše vrchní rozhodčí Perry výsledky křídou na černou tabuli, kterou ukazuje do všech stran hlediště. Atleti běhají po 397 metrů dlouhé písčité, sypké dráze, někteří Evropané si na startu pomáhají hůlkami, o něž jsou opřeni. 

Jen Američan Tom Burke překvapí unikátní pozicí, rukama se opře o zem a triumfuje ve finále stovky za 12,0 vteřiny.

Ve výškařském sektoru se skáče nůžkami a pokusem přes 181 centimetrů vítězí další harvardský student Ellery H. Clark. Tyčkařské náčiní je z jasanu, smrku nebo třešňového dřeva a nejvýše s ním vyskočí Američan William W. Hoyt, přes laťku ve 330 centimetrech.

Hry bez žen

Raději ať vaří a pletou

Z 295 sportovců ze 13 zemí, kteří se v Aténách 1896 utkali v devíti sportech, bylo 230 z Řecka. Ženám Mezinárodní olympijský výbor po vzoru starověkých klání účast zakázal. „Ať se raději věnují vaření a pletení a nepletou se do sportu,“ dal najevo baron Coubertin. Přesto jedna - mimo soutěž a v přestrojení - údajně závodila: Stamáta Revíthiová, matka 17měsíčního dítěte, si prý spolu s muži zaběhla maraton.

Devět z jedenácti atletických prvenství získají atleti USA. „Podvádějí. Jsou to asi profesionálové,“ láteří řečtí diváci. „Ale v disku je pobijeme, ten je přece naší národní pýchou!“ 

Dle slavné Myrónovy sochy Diskobola, stojícího na mramorovém podstavci, řečtí organizátoři usoudí, že se musí házet z vyvýšeného pódia, otočku však neodkoukali. Domácí hrdiny Panagiotise a Paraskevopoulose pak poráží Robert Garrett, další borec z USA. Co na tom, že se původně přihlásil jen k vrhu koulí (kterou vyhrál).

„Disk jsem doma žádný neobjevil. Tak jsem si ho podle fotografie Diskobola vyrobil. Ale byl humpolácký a těžký, desetikilový“ líčí. Až ráno před závodem si ten skutečný půjčil od jednoho z Řeků a zeptal se praotce her Pierre de Coubertina: „Mohu soutěžit kromě koule i s diskem?“ 

Baron mu dal dobrozdání: „Milý chlapče, není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.“ Načež Garrett posledním pokusem přehodil dlouho vedoucího Paraskevopoulose.

Na stadionu Panathinaiko však nezápolí pouze atleti, ale i gymnasté, zápasníci a vzpěrači. 

Při vzpírání obouruč dochází k remíze, Britové Launceston Elliot a Dán Viggo Jensen zvednou 111,5 kilogramů. Co s tím? Rozhodčí hlasují, kdo měl lepší styl, a nechávají vyhrát Dána. 

Elliot si zchladí žáhu v následujícím závodě ve vzpírání jednoruč a publikum svým výkonem natolik nadchne, že jistá dáma z vysokých řeckých kruhů mu nabídne, zda ji chce pojmout za manželku.

Brit se ze svatby vymluví. A aby se nenudil, zapojí se rovněž do zápasnických soutěží olympiády.

Jsou to ještě hry sportovních univerzálů. Němec Carl Schumann při nich zápolí v gymnastice (a má z ní dvě zlaté), atletice, vzpírání i zápasu. V něm ohromí ve finále proti mnohem většímu a svalnatějšímu Georgiosi Tsitasovi.

Jejich souboj je po 40 minutách kvůli tmě přerušen a pokračuje na stadionu zase až ráno. Načež německý David po dalších 15 minutách konečně dostane řeckého Goliáše na lopatky.

Premiéra bez Čechů

Přijel jen Guth-Jarkovský

Česká obec sokolská podpořila Evropskou gymnastickou federaci v bojkotu aténské olympiády. Čechy tak nezastupovali žádní sportovci, přijel jen funkcionář dr. Jiří Guth-Jarkovský, učitel z gymnázia v Klatovech a zakládající člen MOV. „Ve velkou budoucnost her jsem před odjezdem příliš nevěřil. Mýlil jsem se,“ přiznal.

Opodál, v tenisovém klubu u Diova chrámu soupeří tenisté. Nikdo ze slavných hráčů té doby nepřijel a vítězem je turista. 

Britský Ir John Pius Boland údajně nejprve přijel do Atén jen jako divák, nechal se však přesvědčit německým běžcem Fridrichem Traunem. Ten ho po svém vyřazení v rozbězích na 100 metrů přemlouval: „Zahraj si se mnou na olympiádě  tenisovou čtyřhru.“

Boland tedy šel do obchodu, koupil si raketu, 9. dubna do čtyřhry po boku Trauna vstoupil - a společně ji vyhráli. A aby toho nebylo málo, navrch kraloval také dvouhře.

Když se od tenisového areálu vydáme na jih, až k přístavu Pireus, dorazíme na olympijské zápolení plavců. No ano, přímo v Egejském moři, nehledejte tu žádný bazén. 

Hvězdou soutěží se stává Alfred Hajós z Uherska. Když mu bylo třináct, jeho otec se utopil a matka mu zakazovala plavání, jenže on přesto plaval tajně. Matka to zjistila, až když vyhrál uherské mistrovství. 

Naučil se toho mnohem víc, stal se i mistrem země v běhu na 100 metrů a hodu diskem, zahrál si také za národní fotbalové mužstvo. Ovšem v plavání je excelentní. Už ovládl v Aténách závod na 100 metrů a teď si plave pro další titul při klání na 1 200 metrů. 

Trať je na otevřeném moři značena plovoucími dýněmi. Ale ta zima. Brr. 

Voda má jen 13 stupňů! Američan Gardner Williams do ní před startem vkročil, otřepal se a vyřkl: „Nemíním zmrznout. Odstupuji.“ Navíc ty veliké vlny, jen si v tom zkuste plavat. Hajos si před závodem namazal celé tělo lojem, díky tomu mrzne o něco méně. Přesto za cílem prohlásí: „Více než starost o to, jestli vyhraji, mě zajímalo, jestli přežiji.“

Alfred Hajós, plavec, atlet, fotbalista i úspěšný architekt:

Poslední ze čtyř plaveckých disciplin baron Coubertin poněkud nepochopitelně vyhradil jen námořníkům. Z jedenácti přihlášených se v takovém nečase na stometrovou trať vydají jen tři. Vítězný Ioannis Malokinis dosáhne času téměř o minutu horšího než předtím na stejně dlouhé trati Hajós.

Předchůdci her

Olympijský závod dojnic

Atény 1896 byly první mezinárodní olympijské hry po jejich starověkém pádu. Ale již v roce 1859 a potom ještě třikrát se ve městě konaly také takzvané řecké olympijské hry. Na jejich programu byly kromě jiného i soutěž dojnic, závod v pytlích a hod oštěpem na hovězí hlavu.

Veslaři mají v Pireu smůlu, jejich závody jsou kvůli rozbouřenému moři zcela zrušeny. Jediní, kteří se i v takovém nečase ke startu odvážili dostavit ke startu, jsou Němci Berthold Küttner a Alfred Jäger, za což je řecký korunní princ odmění aspoň bronzovými medailemi.

Zrušení jachtařských soutěží je organizátory odůvodněno rovněž tím, že „nebyly k dispozici vhodné lodě, ani domácí, ani zahraniční“.

Na hrách se měly hrát i turnaje ve fotbalu a kriketu, jenže nebyl o ně zájem, tak je zase škrtli. Box pro změnu už dříve vyřadil Coubertin kvůli „malé vznešenosti tohoto sportu“. Místo něj prosadil do programu střelbu.

CYKLISTÉ. Start olympijského závodu na sto kilometrů.

Atletickou čest Řeků zachraňuje až pro hry nově vytvořená disciplína: běh z Maratónu do Atén na 40 kilometrů. Pastýře ovcí Spyridona Louise k němu přihlásí jeho armádní plukovník. Důvod? „Zaujalo mě, že mi Louis dokáže přinést cigarety nejrychleji ze všech,“ vysvětluje. 

Počasí se změnilo, maratonci běží v úmorném vedru. Na občerstvovací stanici jim nabízejí buď vodu nebo - víno! Řecké stařenky se u silnice při pohledu na ně zděšeně křižují. Vedoucí Francouz Albin Lermusiaux padne a ztratí vědomí. Nový lídr Australan Edwin Flac, vítěz osmistovky, se na 37. kilometru také zhroutí. 

Jakmile se Louis ujme vedení, plukovník sedne na koně. Cválá na stadion, aby hned zpravil krále. Princové Konstantin a Jiří vyskočí z lóže, utíkají k dráze.

Louis to dokázal! „Ne nekimen, ne nekimen. My vyhráli,“ křičí Řekové. 

„Jeho vítězství bylo tak nádherné svou silou i prostotou,“ zapíše si později Coubertin. „Nebylo na něm vidět únavu. Když ho potom princové bezděčně uchopili v podpaží a zavedli před krále, stojícího u mramorového trůnu, zdálo se, že s vítězem přichází dávný starověk. Rozpoutal se neslýchaný jásot. Podivuhodnější podívanou jsem nikdy v životě nezažil.“

ŘECKÝ HRDINA. Spyridon Louis, vítěz maratonu.

Zakončení her je kvůli vytrvalému dešti o den odloženo až na 15. dubna. Opět usedá do lóže královská rodina. Britský atlet George Robinson, student z Oxfordu, přednáší Ódu na hry, kterou dle antických vzorů sám složil. Král je nadšen a vyznamenává ho. 

Pak panovník dekoruje nejlepší sportovce her. Šampion každé soutěže dostává kromě olivové větévky a diplomu stříbrnou medaili, druhý v pořadí vavřínovou větévku a bronzovou medaili. Zlaté se ještě neudělují.

A to je konec.

Vlastně ne... je to začátek. První kapitola novodobé olympijské historie byla právě napsána.

Znovuobnovené hry jsou považovány za velký sukces. Řekové na Coubertina tlačí: „Ať jsou v Aténách každé čtyři roky.“ Ale Coubertin tvrdošíjně trvá na jejich celosvětovém putování. V roce 1900 je uspořádá jeho Paříž. 

A bude to velký propadák.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Zrušte zahájení olympiády na Seině, vyzývají francouzské tajné služby

29. března 2024  11:12

Francouzské zpravodajské služby přišly s doporučením zrušit kvůli hrozbě teroristického útoku...

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Zrušte zahájení olympiády na Seině, vyzývají francouzské tajné služby

29. března 2024  11:12

Francouzské zpravodajské služby přišly s doporučením zrušit kvůli hrozbě teroristického útoku...

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...