Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První tenisovou medaili má Selešová

26 2000
S y d n e y - O první medaili se rozhodlo v olympijském tenisovém turnaji, kde v zápase o třetí místo porazila Američanky Monica Selešová svou bývalou jugoslávskou krajanku, dnes Australskou hráčku Jelenu Dokičovou. Ve finále se střetne už téměř neporazitelná Američanka Venus Williamsová s Jelenou Dementěvovou z Ruska a o titul mezi muži se utkají Němec Tommy Haas, který porazil Švýcara Rogera Federera 6:3 a 6:2, s Jevgenijem Kafelnikovem z Ruska, jenž si v klidu poradil s Arnaudem di Pasqualem z Francie 6:4, 6:4.

Před olympijskými hrami snila o zlaté medaili, nakonec se musela spokojit s bronzem. I přesto byla Monika Selešová spokojená a na všechny strany rozdávala úsměvy. V
souboji o třetí místo porazila za necelou hodinu Australanku Jelenu Dokičovou a podle svých slov si tak dala malou náplast na velké zklamání ze semifinálové prohry s Venus Williamsovou.

"Jsem prostě šťastná, že mám medaili," prohlásila rodačka z bývalé Jugoslávie, která od roku 1994 reprezentuje Spojené státy. "Zatím jsem nikdy žádnou nevyhrála. Hrozně se těším, až se sem budu zítra vracet na slavnostní vyhlášení," svěřila se bývalá světová jednička.

Po pondělní semifinálové porážce od své krajanky Williamsové byla hodně zklamaná. "Po včerejšku se mi dneska vůbec nechtělo hrát, byla jsem vážně na dně," přiznala. "Ale člověk nemůže chtít vždycky zlato. Bronz je taky dobrý," konstatovala.

Před sedmi lety její tenisová kariéra málem skončila, na vlásku visel i její život. Na turnaji v Hamburku se na ni ve čtvrtfinálovém zápase s Magdalenou Malejevovou vrhl vyšinutý
osmatřicetiletý fanoušek Steffi Grafové Günter Parche a bodl ji do zad pod levou lopatku. Naštěstí však nezasáhl žádný důležitý orgán.

Po více než dvou letech se v srpnu 1995 Selešová rozhodla k tenisu vrátit. Na US Open dokázala projít až do finále, v němž po třísetové bitvě podlehla Grafové. V roce 1996 dotáhla do konce své úsilí na Australian Open a získala čtvrtý titul z tohoto turnaje. Od té doby se jí sbírku grandslamových trofejí rozšířit nepodařilo. Nyní v šestadvaceti
letech věří, že ji velké tituly ještě čekají. "Kdybych tomu nevěřila, už bych dávno nehrála," řekla.

Venus Williamsová se objeví se sestrou Serenou i ve finále čtyřhry, kde je čeká nizozemský pár Kristie Boogertová, Miriam Oremansová, který bez problémů porazil běloruskou dvojici Nataša Zverevová, Olga Barabanščikovová 6:3, 6:2. Zatímco americké sestry, které se stávají černou můrou všech předních hráček světa, nenechaly v semifinále příliš zahrát belgickou dvojici Callensová, Van Roostová 6:4, 6:1.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz