Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prvnímu vítězi maratonu pomohl i koňak

30 2004
Atény, Praha - Deset kilometrů před cílem dostal Spiridon Louis od své přítelkyně půlku pomeranče. O chvíli později mu budoucí tchán nalil skleničku koňaku. A pak se stal v roce 1896 prvním vítězem maratonu v novodobých dějinách olympijských her. „Byl nesobecký, ale tvrdohlavý. Možná to mu k vítězství pomohlo,“ soudí podle serveru IAAF jeho vnuk Spiridon Louis.

V neděli , na závěr her v Aténách, se vytrvalci vydali po stejné trati, jen o maličko delší. K dispozici už mají iontové nápoje a energetické gely. Jsou profesionálové.

To Spiridon Louis se živil dopravou pitné vody do Atén, na jejichž předměstí Maroussi žil. To byl jeho vytrvalecký trénink. Jinak o sportu nic nevěděl. „Když mu po maratonu chtěli namasírovat nohy a sáhli na ně, zakřičel: To je potupa. Nechte mě být, chci jít domů a slavit s přáteli,“ vypráví jeho vnuk.

Historky o předkovi zná jen z vyprávění, narodil se 16 dní po jeho smrti. Maratonský vítěz zemřel v 67 letech na infarkt. Jeho jméno dnes nese olympijský stadion, kde včera byly zakončeny hry. V Maroussi je jeho socha.

Jinak na triumfu mnoho nevydělal. Jako odměnu slíbil tehdy řecký král vyplnit vítězi jedno přání. Louis si nepřál ani dům, ani pozemek. „Chtěl koně a vůz, aby mohl vykonávat svou práci,“ říká vnuk.

Z maratonu se však nestala rodinná tradice, neběhá nikdo z příbuzných. „Já jsem se narodil za války. Tehdy to nebylo lehké. Ale atletikou jsem fascinovaný. Běžci mají dneska luxus, ale stejně všechny maratonce obdivuju,“ říká Louis, jenž si zaběhl alespoň část štafety s olympijským ohněm.

Autoři:


Témata: Atény, IAAF, Maraton

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz