Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prvnímu vítězi maratonu pomohl i koňak

30 2004
Atény, Praha - Deset kilometrů před cílem dostal Spiridon Louis od své přítelkyně půlku pomeranče. O chvíli později mu budoucí tchán nalil skleničku koňaku. A pak se stal v roce 1896 prvním vítězem maratonu v novodobých dějinách olympijských her. „Byl nesobecký, ale tvrdohlavý. Možná to mu k vítězství pomohlo,“ soudí podle serveru IAAF jeho vnuk Spiridon Louis.

V neděli , na závěr her v Aténách, se vytrvalci vydali po stejné trati, jen o maličko delší. K dispozici už mají iontové nápoje a energetické gely. Jsou profesionálové.

To Spiridon Louis se živil dopravou pitné vody do Atén, na jejichž předměstí Maroussi žil. To byl jeho vytrvalecký trénink. Jinak o sportu nic nevěděl. „Když mu po maratonu chtěli namasírovat nohy a sáhli na ně, zakřičel: To je potupa. Nechte mě být, chci jít domů a slavit s přáteli,“ vypráví jeho vnuk.

Historky o předkovi zná jen z vyprávění, narodil se 16 dní po jeho smrti. Maratonský vítěz zemřel v 67 letech na infarkt. Jeho jméno dnes nese olympijský stadion, kde včera byly zakončeny hry. V Maroussi je jeho socha.

Jinak na triumfu mnoho nevydělal. Jako odměnu slíbil tehdy řecký král vyplnit vítězi jedno přání. Louis si nepřál ani dům, ani pozemek. „Chtěl koně a vůz, aby mohl vykonávat svou práci,“ říká vnuk.

Z maratonu se však nestala rodinná tradice, neběhá nikdo z příbuzných. „Já jsem se narodil za války. Tehdy to nebylo lehké. Ale atletikou jsem fascinovaný. Běžci mají dneska luxus, ale stejně všechny maratonce obdivuju,“ říká Louis, jenž si zaběhl alespoň část štafety s olympijským ohněm.

Autoři:


Témata: Atény, IAAF, Maraton
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze