Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ptáček chce skočit šest metrů

25 2004
Praha - Skočit šest metrů, je snem každého tyčkaře. Třebaže se na halovém světovém šampionátu v Budapešti Adam Ptáček prosadil do absolutní špičky, chybí mu k překonání magické hranice ještě devatenáct centimetrů. Rekord má 581 cm. "Rád bych jednou šest metrů atakoval," řekl v hodinovém on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Odpovědi Adama Ptáčka čtěte ZDE

Překonáte Bubku? Přivezete z olympiády zlato? Na podobné otázky odpovídal třiadvacetiletý tyčkař klidným hlasem.

"Bubka byl jasně nejlepší na světě. Měl techniku i talent. Bude těžké ho překonat, byla by to bomba. O to víc se musím snažit," prohlásil. Neodvážil si určit nejlepšího tyčkaře současnosti: "Špička je vyrovnaná, všichni dávají kolem 580 centimetrech."

Ptáček tvrdí, že nová pravidla rekordům nenahrávají. "Výkony by byly lepší, kdyby platila stará pravidla. Kolíky, které drží laťku jsou nyní kratší, konce laťky musí být půlkulaté, takže se stačí jen lehce dotknout a laťka hned padá," všiml si.

Nyní je na soustředění v Harrachově, v polovině dubna se vydá na přípravný kemp na Kanárské ostrovy. Limit na olympijské hry splnil, v klidu se může připravovat. Na svoji první olympiádu se už těší.

"Konkrétní cíle nemám, raději už nic neplánuju. Před rokem jsem si říkal, že udělám medaili v hale v Birminghamu a nevedlo se. Na mistrovství světa do Budapešti jsem jel s cílem postoupit z kvalifikace a nakonec přivezl stříbro," zavzpomínal s úsměvem závodník pražské Dukly.

Jeho drobná postava není při jeho disciplíně vyloženě nevýhodou. "Několik centimetrů navíc by mi neuškodilo, ale na druhou stranu jsem lehčí a rychlý. Je to padesát na padesát."

K atletice se dostal díky bratrovi, který běhal a už jako sedmiletého ho bral na tréninky. "I já začínal na osmistovce jako běžec, chvilku jsem zkoušel i desetiboj, ale od patnácti let jsem se věnoval vyloženě tyčce. V páté třídě jsem ve školní lavici seděl s Ondrou Lesákem. Jeho táta byl bývalý český rekordman a  vzal mě do skupiny. Chtěl bych u sportu zůstat co nejdéle," dodal.

Český tyčkař Adam Ptáček ukazuje na ruzyňském letišti svoji stříbrnou medaili z halového mistrovství světa v atletice.

Autor:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz