Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Ptáčníková postoupila do finále, Bolt i se zaváháním do semifinále

SNADNÝ POSTUP. Jamajský sprinter Usain Bolt bez obtíží prošel rozběhem olympijské stovky. | foto: Reuters

4 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Tyčkařská mistryně Evropy Jiřina Ptáčníková zvládla první fázi svého olympijského závodu, s úspěšným pokusem na 455 centimetrech se probila do pondělního finále. Pavel Maslák vytvořil v rozběhu čtyřstovky český rekord a vybojoval s ním semifinále. Do rozběhů stovky nastoupil Usain Bolt a přes nevýrazný čas snadno postoupil mezi semifinalisty.

Ptáčníková první dvě postupné výšky, na kterých nastoupila, zvládla až druhým pokusem. Na 455 centimetrech, které ji nakonec poslaly do party finalistek, se dokonce zachraňovala až posledním skokem.

"Kdybych to nedala, jsem první nepostupující," připomněla. "Bylo to nervóznější, než jsem čekala. A strašně mě zklamala organizace."

Kvalifikační skupinu B, ve které závodila i česká reprezentantka, totiž pořadatelé drželi hodinu ve svolavatelně, když pustili závodnice na plochu, nedovolili jim pořádně se rozcvičit a do boje o postup tak tyčkařky šly se studenými svaly.

"Přišla jsem na stadion úplně nerozcvičená," postěžovala si Ptáčníková. "Nemohla jsem si dát ani rovinku, nechali nám jen jeden skok, takže jsem byla nerozeskákaná. A podle toho to taky vypadalo."

Ze spolufavoritek do finále neprošly Ruska Světlana Feofanovová ani Brazilka Fabiana Murerová, loňská mistryně světa z Tegu, která přitom letos překonala už 477 cm a ve světových tabulkách byla třetí.

Postup do semifinále si díky druhému místu ve svém rozběhu a českému rekordu zajistil čtvrtkař Pavel Maslák (více zde). Mistr Evropy, který letos národní maximum vylepšil už potřetí, se poprvé v životě dostal pod hranici 45 sekund.

"A dalo se běžet i rychleji," říkal, když koukl na čas 44,91. "Finále? Nevím, jestli to bude stačit. Ale v semifinále se pokusím svůj výkon minimálně vyrovnat."

Favorité stovky nezaváhali

Nejrychlejší muž planety Bolt jako obvykle už při nástupu na stadion rozdával úsměvy a dělal opičky. První kroky na olympijské stadionu, kde chce obhájit zlato z Pekingu, zvládl bez obtíží. 

Jasně ovládl svůj rozběh, za nevýrazný čas 10,09 sekundy mohl vypuštěný závěr, kdy si pohledem hlídal své soupeře, ale také chyba na startu. "Škobrtnul jsem tam," prozradil světový rekordman. "Ale jsem radši, že se to stalo teď."

První olympijské kolo zvládli i ostatní favorité, nejrychlejší byl Američan Ryan Bailey, který rovněž se zataženou brzdou zvítězil za 9,88 sekundy. Američan Gatlin běžel 9,97, jeho krajan Tyson Gay 10,08, jamajský úřadující mistr světa Yohan Blake 10,00 a Asafa Powell 10,04.

Klučinová dokončila sedmiboj na 17. místě

Sedmibojařka Eliška Klučinová se během druhého dne sedmiboje posunula o deset příček vzhůru. Česká rekordmanka skončila 17. s výkonem 6 109 bodů.

Nejdelší pokus Klučinové v dálkařském sektoru měřil 613 centimetrů, za což si podle tabulek připsala 890 bodů, v oštěpu přidala 776 bodů (45,65 metrů) a po závěrečných 800 metrech si připsala 878 bodů (2:16,08 minuty).

Závod suverénně ovládla domácí favoritka Jessica Ennisová. Součet 6 955 bodů ji zařadil na páté místo v historii. Evropský rekord však nepadl. Nadále ho drží součtem 7 032 bodů Švédka Carolina Klüftová.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze