Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Puškár neočekává, že ho něco překvapí

7 2002
Praha - Do dějiště zimních olympijských her se ve čtvrtek vydala část české výpravy, jež se bude o úspěch snažit v ledovém korytu Olympijského parku. Po sáňkařích Michalu Kvíčalovi a Markétě Jeriové, kteří se už na svou olympijskou premiéru chystají v Salt Lake City, odcestovali za oceán rovněž debutující skeletonista Josef Chuchla a sexteto bobistů v čele s ostříleným Pavlem Puškárem, kterého čeká start už na čtvrtých hrách. Právě Puškár, který bude v Utahu řídit dvojbob i čtyřbob, před odletem působil nejuvolněnějším dojmem.

Na plánovaný ranní sraz na letišti v Ruzyni přijel z Jablonce se svým brzdařem Janem Kobiánem o celých devadesát minut později. 'Sekera' způsobená dopravní zácpou jej ani v nejmenším nerozházela, stejně jako jej nevzrušuje blížící se vrchol sezóny.

"Mě by tam nemělo nic překvapit. Závod beru jako každý jiný, má jen jinou hlavičku. Teda... trochu víc se budu soustředit," usmál se šestatřicetiletý Puškár. "Bude to stejné jako vždy. Půjdeme z tréninku do tréninku, pak závod, sbalíme kufry a jedem domů," dodal člen osmého dvojbobu z olympiády v Naganu. Také letos je jeho cílem dostat se v soutěži dvojbobů na hranici první desítky. "Se čtyřkou se budeme snažit dotlačit do patnáctky."

Bobisté neměli delší dobu možnost připravovat se v závodních strojích, které poslali za moře už 30. ledna. V Salt Lake City budou mít na přípravu jen šest tréninkových jízd. "Není to ideální, v podstatě tři neděle jsme už v bobu neseděli. Dvě jízdy si budeme zvykat, hlavně oči," konstatoval druhý český pilot Ivo Danilevič, který má z olympiády zkušenosti pouze coby náhradník z Nagana.

Podle Puškára budou právě dvě úvodní tréninkové jízdy rozhodující. "Čím míň chyb napoprvé uděláme, tím dřív se nám je podaří odstranit," uvedl. Oba piloti mají z minulosti odjeto v olympijském korytu zhruba 25 jízd.

"Tamní dráha je rychlá a já jsem v rychlosti doma," uvedl Puškár. "Kéž by tam byla tužší zima. Srovnaly by se tím rozdíly v materiálech a náš odstup na nejlepší by mohl být menší," řekl Danilevič a přál si, aby v závodě dosahoval maximálně půlsekundových odstupů za nejlepšími soupeři.

Věrni tradici z minulých let, ozdobili bobisté svá těla tetováním pro štěstí, a tak se jim většinou na ramenou skví olympijské kruhy s motivem bobu a jménem města. Zatímco Danilevič se k podobné úpravě odhodlal poprvé, například Puškár podle svých slov jen překryl a vylepšil někdejší motiv z Lillehameru.

Chuchla spoléhá na talisman
Jiným způsobem bude přivolávat Štěstěnu skeletonista Chuchla, který s sebou veze blíže nespecifikovaný talisman. "Co to je, neprozradím," řekl osmadvacetiletý olympionik, který rovněž začínal jako bobista. Na rozdíl od sáňkařů a bobistů se bude do koryta vrhat po hlavě, dráhu však díky loňské účasti na Světovém poháru zná, a tak bude mít adrenalin pod kontrolou.

"Mám na ní najeto osm jízd a není těžká na sjetí. Půjde o to najít ideální stopu, a to kromě tréninkových jízd mohu i při sledování sáňkařských a bobových závodů," řekl Chuchla.  Stejně jako bobisté musel se i on v posledních dnech obejít bez závodního stroje. Třiatřicetikilový skeleton, bezpečně zabalený v útrobách českého bobu, už na něj čeká v zámoří.

"Poslední příprava probíhala na suchu, naposledy jsem jel 26. ledna," vysypal ze sebe přesné datum.  "Bylo by lepší jezdit na ledu, ale co jsme nenatrénovali doteď, to už nenaženem. A i soupeři jsou na tom stejně, materiál mají většinou na cestě," dodal Chuchla. Jeho cílem je absolvovat na olympiádě dvě soutěžní jízdy.

"Dvacet závodníků postoupí do druhé jízdy, takže úspěchem pro mne bude dostat se do dvacítky." 

Autor:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz