Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putin za Moskvu lobboval anglicky

5 2005
Singapur - Ruský prezident poprvé přednesl oficiální projev v angličtině. Přes telemost promlouval na zasedání Mezinárodního olympijského výbory v Singapuru, který bude ve středu rozhodovat o dějišti her v roce 2012. Putin se snažil podpořit moskevskou kandidaturu.

"Jako ruský prezident jsem přesvědčen, že naše vyhlídky uspět v boji o olympijské hry 2012 jsou absolutně oprávněné, podložené a reálné," řekl Putin, který mluvil s výrazným přízvukem.

"Rád bych se také podělil o osobní zkušenost. Díky provozování juda jsem pochopil obrovský význam sportu a potenciál olympijského hnutí," prohlásil prezident, jehož projev vysílaly se simultánním překladem živě dvě hlavní ruské televizní stanice.

Díky své minulosti agenta KGB v někdejší NDR ovládá Putin němčinu. Anglicky se začal učit až v roce 2000 po schůzce s britským premiérem Tonym Blairem krátce po svém zvolení prezidentem.

Moskevský starosta Jurij Lužkov se před Putinovým vystoupením snažil získat body kladením důrazu na výjimečnost prezidentova projevu v cizím jazyce.

"Poprvé v historii Ruska prezident osloví členy MOV v angličtině. To je jasný signál toho, jaký respekt prezident největší země na světě k výboru chová," řekl Lužkov v Singapuru

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze