Radcliffeová nedokončila ani desítku

28 2004
Atény - Před pěti dny byla Paula Radcliffeová před startem olympijského maratonu považována za horkou kandidátku na zisk zlaté medaile. Místo toho se však pro britskou vytrvalkyni hry v Aténách proměnily v noční můru: maraton na 36. kilometru kvůli absolutnímu vyčerpání vzdala, v pátek nedoběhla ani do cíle desetikilometrové trati.

Radcliffeová byla maratonu, v němž drží světový rekord, naprosto zničená. Přesto se rozhodla zariskovat a chtěla na svou první olympijskou medaili zaútočit v běhu na 10.000 metrů.

Dokázala se však dostat jen na metu 6600 metrů, dál už to nešlo. "Moje nohy byly po maratonu příliš zničené. Nic ve mně nezbylo, psychicky mě to úplně zničilo," vysvětlila třicetiletá Britka.

Zdrcená závodnice se dobelhala do mixzóny, kde padla do náručí svého manžela a trenéra Garyho Lougha. Až pak se slzami v očích se dokázala bavit s novináři.

"Nelituji toho. Mnohem raději jsem byla na dráze, než abych to sledovala v televizi. Pořád bych si říkala, co kdyby," obhajovala druhý nepodařený start v krátkém intervalu, který by byl náročný i pro vytrvalkyni ve vrcholné formě.

Radcliffeová na olympijskou medaili stále čeká. V Atlantě na desítce skončila pátá, v Sydney sice většinu závodu diktovala tempo, ale ve finiši na ni zbylo až nepopulární čtvrté místo. Jediný titul v běhu na 10.000 metrů získala na mistrovství Evropy v roce 2002 v Mnichově.

Nepovedené olympijské hry ji od pokračování v kariéře neodradí. "Tenhle týden jsem se dostala až na samotné dno a potřebuji nějaký čas na zotavenou. Ale vrátím se," prohlásila odhodlaně.

Britská vytrvalkyně Paula Radcliffeová nebude na Atény vzpomínat v dobrém - nedokončila ani maraton ani běh na 10 000 m.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz