Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Radostí jsem nevěděl, co dělám, radoval se trenér olympijské šampionky

Trenér Petr Novák povzbuzuje rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou při závodě na 3 000 metrů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Křepčil jako malý kluk, prožíval nejkrásnější chvíle ve svém trenérském životě. Petr Novák právě dovedl svou svěřenkyni Martinu Sáblíkovou k rychlobruslařskému olympijskému zlatu na trati 3 000 metrů. "Jsem spokojen, to mi stačí," smál se. Vzápětí dodal: "Ale z těchto her chci ještě jednu medaili."

Pobíhal po stadionu, jásal a mával fanouškům s českými vlajkami. Jednašedesátiletý Petr Novák právě dosáhl trenérského vrcholu. "Vůbec jsem nevěděl, co dělám. Viděl jsem v hledišti tolik vlajek, že jsem za nima prostě chtěl běžet," rozplýval se.

Splnil si sen a zároveń slib, který dal před 12 lety rodičům Martiny Sáblíkové. A to ten, že jejich dcera jednou získá olympijskou medaili.

Nervozita z medailového výsledku z něho spadla před poslední rozjížďkou. "To už bylo jasné, že je Martina nejhůře bronzová. Protože medaile je medaile. A to, že byla zlatá, už jsem ani nevnímal."

Přiznal však, že jeho svěřenkyně v týdnu před závodem nebyla úplně fit. "Řešili jsme svalový problém. Proto netrénovala, jak jsme chtěli. Ale poslední dva dny už se sval neozýval. Takže dneska mohla podat výkon takový, jaký nakonec podala."

Rychlobruslařka Martina Sáblíková projíždí kolem svého trenéra při závodě na 3000 metrů.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková projíždí kolem svého trenéra při závodě na 3 000 metrů.

Když česká reprezentantka rozjela zlatou jízdu za 20,4 sekundy, už předpokládal, že by mohlo jít v cíli o vítězný čas. "Tušil jsem, že jede na 4:02. A poslední dvě kola jsem si to vážně užíval."

Nezatrnulo mu ani při poslední rozjížďce, v níž Nizozemka Wüstová i Němka Anschüzová byly ještě tři kola před cílem lepší než Sáblíková. "Rozjely to rychle, jenže ten led byl hodně těžký. A Martině jsem hned říkal: Tohle nemůžou vydržet. Ale my se spíš báli Grovesové a Hughsové."

Sáblíkovou nyní zřejmě čeká start na 1500 metrů a hry zakončí pětkou, která je její nejsilnější disciplínou. Bude tedy další zlato? "Kdyby nebylo, nebyl bych zklamaný. Teď jsem spokojen, stačí mi to."

Vzápětí se zamyslel. "Pokud bude Martina zdravá, pro druhou medaili si pojede," usmál se.Najdete na iDNES.czmobilní verze