Radové se generálka na Atény povedla

1 2004
Tiszaujváros - Vydařenou generálku na olympijský závod v Aténách má za sebou česká triatlonistka Lenka Radová. V posledním závodu Světového poháru před hrami skončila v maďarském Tiszaujvárosi na třetím místě. Nestačila pouze na Němku Anju Dittmerovou a Španělku Pilar Hidalgovou.

Další olympionička Renata Berková obsadila devátou pozici.  Radová vystoupila na stupně vítězů ve Světovém poháru potřetí v kariéře. Předloni byla druhá na Madeiře a právě v Tiszaujvárosi. "Sedí mi to tady," pochvalovala si.

Triatlonistky se musely vyrovnat s náročnými podmínkami v plavecké části, neboť řeka Tisa po záplavách na Slovensku zdivočela.

"Hladina se zvedla o dva metry, s velkým úsilím to pořadatelé dali do takového stavu, že se dalo závodit," popsal koordinátor české reprezentace Jiří Jelínek. V sobotu byl zrušen plavecký trénink a organizátoři se snažili pomocí pontonů z vody odstranit plovoucí stromy a další předměty.

Přesto dnes v hnědé vodě plavaly klády a větve, které zachytávali pomocníci na lodích. Závodnice navíc čelily silnému proudu. "Pětistovku po proudu jsme měly hned za sebou, zato cesta zpátky trvala věčně," ulevila si Radová, které plavání vyšlo, stejně jako Berkové.

Z vody vybíhaly na pátém a šesté místě.  Berkové se nepovedlo zachytit nástup vedoucí skupiny na kole a jezdila ve druhé. Šestým časem v běhu se posunula z 22. pozice až do elitní desítky.

Radová zaběhla třetí nejlepší výkon a vyhrála souboj o bronz s Australankou Annabel Luxfordovou. 

"Moc jsem na tenhle závod neladila. Před deseti dny jsem začala spát v alpském stanu a jsem z toho trochu unavená. Ještě nejsem úplně spokojená s během, ale jely jsme dost rychle na kole, což se taky projevilo," uvedl Radová.

Ve stanu, který simuluje vysokohorské prostředí, bude spát téměř až do odletu do Atén, kam se vydá 20. srpna. "Možná si předtím střihnu ještě nějaký přípravný závod, ale jen když bude něco blízko," dodala.  Berková by měla před olympiádou startovat v Evropském poháru v Itálii.

V závodě mužů doplatil Filip Ospalý na těžké podmínky v plavecké části. Silný proud ho zanesl daleko za bójku, takže se musel vracet a ztratil asi třicet míst.

"Pak bojoval, ale po šesti kilometrech běhu mu došly síly," uvedl Jelínek ke 30. pozici Ospalého.  Bývalého mistra Evropy už čeká jen závěrečná příprava na olympijský závod.

Výsledky
Muži:
1. Reed (N. Zél.) 1:41:34, 2. Poulat (Fr.) -46, 3. Polikarpenko (Ukr.) -1:12, 4. Vasiljev (Rus.) -1:28, 5. Dellow (Austr.) -1:41, 6. Gluščenko (Ukr.) -1:48, ...30. Ospalý (ČR) - 5:37.
Ženy: 1. Dittmerová (Něm.) 1:52:35 hod., 2. Hidalgová (Šp.) - 26, 3. Radová (ČR) -1:16, 4. Luxfordová (Austr.) -1:37, 5. Pilzová (Něm.) -2:08, 6. Caveová (Brit.) -2:37, ...9. Berková (ČR) -3:05.

Autoři: ,

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz