Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Rahlves věří v triumf s Metallikou

11 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Proč bydlet v olympijské vesnici? Daron Rahlves raději zaparkoval v Sestriere svůj obytný autobus. V něm přebývá. "Mám rád svůj prostor. Tady si vstávám, kdy chci. Tady jím, kdy chci. A líp než ve vesnici. Můj řidič je skvělý kuchař," tvrdí americký sjezdař.

S sebou vzal i psa Chevyho a manželku Michelle, které slíbil, že po sezoně je se závoděním konec. Ale předtím míní vyhrát olympijský sjezd. "Já sám jsem svým největším vyzývatelem," říká před zítřejším závodem, jenž bude jedním z vrcholů her.

První trénink ovládl ve čtvrtek s převahou 1,2 vteřiny. Uspokojilo jej to natolik, že včera jen odpočíval. Proti němu zbrojí především kvarteto Rakušanů: Walchhofer, Strobl, Maier a Kröll, vítěz včerejšího tréninku.

"Miluju ten kopec," říká o olympijské sjezdovce Rahlves. "Hned po startu dva těžké skoky. Pak nabíráte rychlost. Je to aktivní sjezd."

Horní část se stáčí po odkrytých horských pláních, pak svištíte skrz les. Největší nástraha? Zatáčka Aqua Minerali, kde na světovém šampionátu 1997 padali do sítí mnozí favorité. Tehdy kraloval Švýcar Bruno Kernen, i zítra bude na startu.

"Ale ten sjezd je jiný než před deseti lety. Sjezdovku přemodelovali, udělali hodně vln a vychytávek, odkloněné úseky i komprese," porovnává pamětník Borek Zakouřil.

Vítězové sjezdu

1976 Franz Klammer (Rak.)
1980 Leonhard Stock (Rak.)
1984 Bill Johnson (USA)
1988 Pirmin Zurbriggen (Švýc.)
1992 Patrick Ortlieb (Rak.)
1994 Tommy Moe (USA)
1998 Jean-Luc Cretier (Fr.)
2002 Fritz Strobl (Rak.)

Pro něj a další tři Čechy bude úspěchem umístění v první třicítce.

"Trať je techničtější, než jsem čekal, stavitel se vyřádil," povídá Ondřej Bank. "Ale je krásná." A zároveň relativně krátká, jízda trvá jen 1:50 minuty.

Přesto Kryštof Krýzl přiznává: "Trénink mě vyčerpal. Není tam místo, kde si oddechnout." Na posledním skoku letí 30 metrů daleko.

"Chce to čistě projíždět zatáčky a cit pro lyže," prohodí jakoby nic Michael Walchhofer, tichý chlapík s titulem mistra světa z roku 2003.

Rahlves si naopak ráno před závodem pustí ve svém autobusu Metalliku. Na plné pecky. "A pak na to vlítnu," říká.

Walchhofer to vyhraje, tipnul si Eberharter

Daron Rahlves nevyhraje olympijský sjezd! Takový soud vyřkl pro MF DNES Stephan Eberharter, vládce sjezdařů nedávné minulosti. Důvod?

"Daron je opravdový kovboj, který se ničeho nebojí. Jemu sedí tratě jako Hahnenkamm nebo Bormio. Tenhle sjezd je pro něj příliš málo bláznivý."

Eberharterův tip na výsledek zítřejšího závodu zní: 1. Wachhofer, 2. Fritz Strobl, 3. Rahlves. Walchhofer je letošním šampionem z Hahnenkammu. Strobl obhájcem titulu ze Salt Lake City 2002. A Daron Rahlves vítězem tří pohárových sjezdů v této zimě.

"Ale všechno může být úplně jinak. Olympijský sjezd často vyhrává outsider," dodává Eberharter.

Za posledních třicet let pouze dvakrát zvítězil největší favorit: Rakušan Klammer doma v Innsbrucku 1976 a Švýcar Zurbriggen v kanadském Calgary 1988.

Naopak triumfy Američana Moea nebo Francouze Cretiera se staly prvořadou senzací.

Daron Rahlves.

Autor:


Mercedes Třída G 5,5 63...
Mercedes Třída G 5,5 63...

r.v. 2016, naj. 36 400 km, benzín
2 800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze