Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Rakouští skokané jsou zlatí, Češi devátí

20 2006
Pragelato - Tým skokanů Jan Matura, Ondřej Vaculík, Borek Sedlák, Jakub Janda nepostoupil do druhého kola soutěže družstev na velkém můstku v Pragelatu a v olympijském klání skončil na devátém místě. Olympijskými vítězi se stali skokané Rakouska: Widhölzl, Kofler, Koch, Morgenstern.

Nejlepší individuální výkon předvedl Nor Roar Ljökelsöy, který skokem dlouhým 141 metrů vytvořil rekord můstku.

Rakušané po prvním kole vedli o 5,4 bodu před Finskem především díky tomu, že se mohli opřít o výkony medailistů z individuálního závodu Thomase Morgensterna a Andrease Koflera.

Po Koflerově druhém skoku náskok vedoucího týmu vzrostl až na patnáct bodů, ale Finové ho díky skoku Janneho Ahonena dlouhému 132 metrů po další sérii snížili znovu na 5,4 bodu. Rakušany po pokusech třetích skokanů udržel ve vedení i papírově nejhorší člen jejich týmu Martin Koch, jenž dolétl do vzdálenosti 128,5 metru.

O olympijském vítězi se rozhodlo až v poslední sérii dramatického závodu. Nejprve se blýskl Ljökelsöy rekordem můstku, ale ani jeho výkon Norům nestačil na lepší než bronzovou příčku, protože Tommy Ingebrigtsen v obou kolech skočil jen 116,5 metru.

Poslední finský skokan Matti Hautamäki dolétl do vzdálenosti 138 metrů, ale Morgenstern zvládl tlak a potvrdil pozici vítěze soutěže jednotlivců. Skočil 140,5 metru a navzdory problémům na dopadu zařídil Rakušanům historický úspěch a sedmou zlatou medaili na těchto hrách, která z nich pro alpskou zemi dělá nejúspěšnější olympiádu v historii.

Čeští skokani se s olympijským můstkem rozloučili po prvním soutěžním kole. Zahajoval Matura a skokem dlouhým 123,5 metru dostal tým na čtvrtou příčku. Vaculík však v druhé sérii doletěl jen do vzdálenosti 109,5 metru a vzhledem k lepším výkonům soupeřů klesli svěřenci Vasji Bajce na devátou pozici.

Na ní se pohybovali také po Sedlákově skoku dlouhém 117,5 metru, na osmé
Švýcary v té chvíli ztráceli 22 bodů.  Nikdo z týmů na konci postupové osmičky v závěrečném kole výrazně nezaváhal a Janda už velké manko nedokázal smazat.

Na závěr svého olympijského vystoupení skočil 122 metrů a na osmé Švýcary, kteří do čtvrté série nasadili Andrease Küttela, nakonec Češi ztratili více než 27 bodů.

Výsledky - družstva:
1. Rakousko (Widhölzl, Kofler, Koch, Morgenstern) 984,0 b., 2. Finsko (Kiuru, Happonen, Ahonen, M. Hautamäki) 976,6, 3. Norsko (Bystöl, Romören, Ingebrigtsen, Ljökelsöy) 950,1, 4. Německo 922,6, 5. Polsko 894,4, 6. Japonsko 893,1, 7. Švýcarsko 886,9, 8. Rusko 856,8, 9. ČR (Matura, O. Vaculík, Sedlák, Janda) 397,0 - vypadli v 1. kole.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze