Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušané měli přístroje na transfúzi krve

28 2002
Salt Lake City - Doping pronásleduje zimní olympijské hry i poté, co sportovci opustili Salt Lake City. V jednom ze soukromých domů, který během her obýval rakouský tým běžců na lyžích, byly dnes při úklidu nalezeny přístroje, které slouží k provádění transfúze krve. Oznámil to dnes Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který hodlá případ podrobně vyšetřit. Uklízečka, která přišla dům po Rakušanech upravit, našla vedle přístrojů také prázdné krevní konzervy.

"Prezident MOV Jacques Rogge takové jednání odsoudil a nařídil, aby při vyšetřování byly použity všechny vědecké metody, včetně testů na DNA," stojí v prohlášení olympijského výboru. Podle MOV je provádění transfúzí "jednak neeteické a v antidopinkovém olympijském kodexu zakázané, ale navíc mimořádně nebezpečné pro zdraví sportovce."

Šéf běžeckého a biatlonového úseku Rakouského lyžařského svazu Walter Mayer nálezy nepovažuje za "nijak tragické". "Mohlo se jednat o naše přístroje, ale se zakázaným zbožím nemají nic společného. Potřebovali jsme je k různým terapiím," bránil se Mayer.

V závěru her byli z dopingu usvědčeni jiní běžci, Španěl Johann Mühlegg a Rusky Larisa Lazutinová a Olga Danilovová. První dva museli po závodě na 50 respektive 30 kilometrů vrátit zlaté medaile. Všichni tři užili zakázaný darbepoetin, látku
podporující tvorbu červených krvinek. Zástupci MOV ještě před odletem ze Salt Lake City prohlásili, že se dá očekávat, že další dopingové případy vyplují na povrch po skončení her.

Antidopingová laboratoř v dějišti her v těchto dnech usilovně zkoumá další vzorky sportovců, kteří jsou podezřelí z užití dopinku.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz