Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušanky spoléhají na kombinační úspěch

13 2002
Snowbasin - Osmačtyřicet hodin poté, co musela spolknout hořkou pilulku v podobě porážky ve sjezdu, dostane Rakušanka Renate Götschlová další šanci získat vytouženou zlatou olympijskou medaili. Šestadvacetiletá smolařka sice proslula tím, že nezvládá velké závody, ale kombinace je přece jen její silnou zbraní. O tom, že má formu, přesvědčila ve Světovém poháru, v němž v této sezoně vyhrála oba závody sjezdařské všestrannosti.

Götschlová tvrdí, že čím je starší, tím je zkušenější a psychicky odolnější. "Uvidíme," odpovídá opatrně na otázky, kdo má šanci vyhrát. Kombinace se stejně jako v případě mužského závodu uskuteční během jediného dne.

"Jsem ráda, že už mám za sebou sjezd a že jsem v něm získala medaili," konstatovala a přiznala, že na sobě před závodem cítila obrovský tlak. "Teď už
je to mnohem lepší. Prostě pojedu tak, jak nejlépe umím," přiblížila svůj plán.

Vítězce Světového poháru ze sezóny 1999/2000 se pravidelně nedaří srovnat s rolí favoritky, především na olympiádě. Svůj debut absolvovala v Lillehammeru. Tehdy se o ní mluvilo jako o černém koni sjezdu, o talentované Rakušance, která může vypálit rybník svým mnohem zkušenějším kolegyním. Jenže Götschlová upadla a vedení reprezentačního týmu ji poslalo předčasně domů.

Sjezd nedokončila ani o čtyři roky později v Naganu, kde už patřila k jasným favoritkám. Neúspěch navíc korunovala výpadkem v kombinaci, v níž jela stylem všechno nebo nic a nedokončila první kolo slalomu.

Překvapit by mohla její krajanka Christina Sponringová. Teprve osmnáctiletá Rakušanka má už ve sbírce titul vicemistryně světa. Jediné, co jí v této sezoně nesedne, je paradoxně slalom, v němž je juniorskou mistryní světa. Ve Světovém poháru už šestkrát vypadla.

"Dost často jezdím na hranici rizika," usmívala se Sponringová.  Podle ní by zlato v kombinaci měla vybojovat Götschlová. "Je zdaleka nejlepší. I kdybych zajela dobře ve sjezdu, pak si nemohu být ničím jistá. Ona dokáže zaútočit i ve slalomu," chválila soupeřku Sponringová.

"Navíc jsou tu ještě Ertlová, Kosteličová, Gergová nebo Američanka Laliveová. Nemám samozřejmě nic proti tomu, kdybych se mezi ně vklínila," uzavřela Rakušanka.

Z bitvy Rakušanek, do níž bude chtít promluvit i Michaela Dorfmeisterová, která vyšla ve sjezdu naprázdno, mohou těžit Němky Martina Ertlová s Hilde Gergovou. Šanci vyhrát má i jedenatřicetiletá Švédka Pernilla Wibergová, která vybojovala zlato v Lillehammeru.

Olympijská kombinace se pojede ve čtvrtek. V 18 hodin středoevropského času je na programu sjezd a ve 21.00 a ve 23.00 slalom. V Naganu získala zlatou medaili Němka Katja Seizingerová, která už ukončila kariéru.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze